Snježana Bahtijari - Nema „copy – paste“ rješenja - Zaposlena.hr
Sadržaj portala

Snježana Bahtijari – Nema „copy – paste“ rješenja

Snježana Bahtijari postala je sinonim za mentorstvo, njezina posvećenost mentoriranju i podršci ženama u poslovnom svijetu čini je prepoznatljivom i cijenjenom u mentorskoj zajednici. Sudjelovala je kao mentorica u projektu Kreativnog mentorstva u Srbiji te je tijekom svoje karijere u Ericssonu Nikoli Tesli bila mentorica u korporativnom programu mentoriranja. U našem projektu „Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama“ mentorica je s najviše iskustva, a osim što pomaže mentijkama, nerijetko svoje mentorske vještine dijeli i s novim mentoricama u projektu.

Snježana je stručnjakinja s više od trideset godina iskustva u području strateških komunikacija, marketinga i društveno odgovornog poslovanja, bila je prva predsjednica je Zajednice za društveno odgovorno poslovanje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori te je članica Hrvatskog novinarskog društva i Hrvatske udruge za odnose s javnošću. Često je pozivana govornica i predavačica na sveučilištima, udrugama, državnoj administraciji…

Iako svake godine nastojimo dovesti nove mentorice, uspješne žene iz različitih područja, projekt na čvrstim nogama drže Snježana i još nekoliko dugogodišnjih mentorica koje uživaju naše apsolutno povjerenje, kao i povjerenje mentijki. Ako želite učiti od najvećih stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva, ovaj je projekt jedinstvena prilika da upoznate ljude iz raznih industrija, razmijenite iskustva, znanje i vještine te se uz sve to dobro zabavite, pozitivne energije neće nedostajati.


Ovo vam je sedmi ciklus u projektu, što ste naučili o sebi kroz mentoriranje?

Kroz šest ciklusa mentoriranja kao oblika networkinga među ženama naučila sam da je svaka nova mentijka, nova priča i da nema „copy – paste“ rješenja. Svatko u ovaj program ulazi s vlastitom prtljagom i očekivanjima. Zato i ja kao mentorica moram na početku druženja ili bolje rečeno rada s mentijkom raščistiti u glavi nagomilane informacije ili obrasce te dati mentijki priliku da se tijekom šest ili više mjeseci transformira i kreira vlastitu priču. Nije to lako, premda nam se čini da se puno toga naprosto može prepisati iz prijašnjih iskustava u mentoriranju. Mislim da ne! Možda je jedna stvar ista. Kada čovjek puno puta prolazi taj proces podrške drugoj osobi, u ovom slučaju, drugoj ženi, ima određenu sigurnost u vlastitu procjenu područja na kojima se treba fokusirano raditi. Međutim, to je tek početak. O obje strane ovog odnosa ovisi kakvo će to putovanje biti. Pravolinijsko, krivudavo, s preprekama ili kao slijepa ulica. Sve sam te scenarije iskusila u radu s drugim ljudima i naučila sam da za svaki postoji neko rješenje. Ponajprije da shvatimo da ne smijemo robovati poznatim obrascima. Recimo, ako smo automobilom došli u slijepu ulicu, neće nam pomoći ništa osim vožnje natrag. Perspektiva se mijenja kada umjesto automobila imamo helihopter koji preleti slijepu ulicu kao od šale.

Imate jako puno iskustva u mentoriranju, ali koji su najveći izazovi s kojima se susrećete kao mentorica?

Zahtjevan je to angažman u kojem izazovi vrebaju s obje strane. Mentorica je na oprezu jer želi ispuniti svoju svrhu, dati vjetar u leđa svojoj mentijki, a ne zna kakav je potencijal s druge strane i što može očekivati. Mentijka, pak, potaknuta svojim očekivanjima, često i velikim strahom od promjena, a ponekad velikim ambicijama, očekuje neki čarobni štapić koji bi mogao napraviti instant čudo. No, to se u pravilu rijetko dogodi. Više je riječ o mukotrpnom i složenom procesu velikih promjena koje zahtijevaju rad, odlučnost i puno vremena. Često se u tim dugotrajnim procesima transformacije i osnaživanja brojnih žena sjetim one poznate uzrečice Broja 1 iz kultnog Alena Forda: „Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti.“ Upravo tako, i u najtežim situacijama mentorica nikada ne smije izgubiti fokus na ono što je najvažnije – dobrobit i razvoj njezine mentijke. Svaka osoba koju sam mentorirala ostavila je svoj trag u našem međusobnom odnosu, dala svoj doprinos mojoj mentorskoj ekspertizi, ali jednako tako, sama se promijenila. To je najvažnije.

Što smatrate najvećim postignućem ovog projekta, bilo osobno ili za zajednicu žena općenito?

Projekt Zaposlene je jako važan na nekoliko razina. Treba reći da on ne bi postojao bez idejne začetnice i vizionarke Ane Gruden. Ona je svojim tihim i predanim radom kroz dugo godina, uz prijateljsku podršku nas mentorica koje smo s njom od početaka ove fantastične priče, utjecala na pozicioniranje mentoriranja u Hrvatskoj. Sjećam se da je Ana prije desetak godina organizirala prvu Konferenciju o mentoriranju žena u Hrvatskoj kada smo u Zagrebu podijelili naša iskustva s kolegicama iz Srbije i Slovenije. Projekt mentoriranje kao oblik networkinga među ženama nastavak je te inicijative s razlikom što je Konferencija bila jednodnevni i jednokratni događaj, naš mentorski program je sedmi po redu. To je nacionalni doprinos ovog programa. Međutim, bilo bi krivo kada uz njega ne bismo istaknuli ogroman utjecaj na razvoj preko 200 žena koje su dosada u programu sudjelovale. Sve one doživjele su ogromne promjene kojih možda ne bi bilo da, kao mentorice ili mentijke, nisu sudjelovale u programu. Upravo ta činjenica je najveće postignuće ovog projekta – on ima transformacijsku snagu i društveno je relevantan.

Ako biste mogli prenijeti samo jednu ključnu poruku svim ženama koje sudjeluju u programu, koja bi to bila?

Činjenica da ste dio ovog programa sama po sebi je pozitivan pomak, zato ne oklijevajte, iskoristite svaku priliku da se umrežavate, učite jedne od drugih, širite horizonte i prevladavate vlastita ograničenja. Vaša mentorica će vam pomoći da osnaženi i puni samopouzdanja lakše prepoznate prilike i, što je još važnije, iskoristiti onu pravu. Upravo to će promijeniti cijeli vaš život jednako kao i živote drugih ljudi.

Prijave za program kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku.