Marina Rožić: Žene na vodećim pozicijama djeluju kao uzori drugim ženama i djevojčicama
Cilj projekta “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama” je smanjiti prepreke koje često onemogućuju ženama napredovanje, pružajući im priliku da razviju ključne vještine, steknu vrijedne uvide i prošire svoju profesionalnu mrežu. Osmišljen je kako bi ženama omogućio veći pristup liderskim pozicijama u tvrtkama i pridonio postizanju rodne ravnoteže u poslovnom svijetu. Marina Rožić, predsjednica Eurochambres Women Network EWN i nova mentorica u projektu ističe kako je potrebno više žena na upravljačkim pozicijama iz puno razloga, više nam je otkrila u nastavku teksta.
Marina je glavna tajnica Hrvatske gospodarske komore (HGK) od lipnja 2012. godine. Prije toga obnašala je različite funkcije u državnim institucijama, uključujući Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija te Vladu Republike Hrvatske.
U listopadu 2022. godine, Marina je preuzela četverogodišnji mandat predsjednice Eurochambres Women Network (EWN) s ciljem daljnjeg promicanja rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena u poslovnom svijetu. Ova mreža okuplja poduzetnice i predstavnice komora iz cijele Europe. Promicanje ravnopravne pozicije žena u gospodarstvu i na radnom mjestu donosi prednosti za cijelo društvo, uključujući transparentnost plaća, bolje financijske rezultate, poticanje inovacija i društveno odgovorno poslovanje.
Kako vidite trenutni položaj žena u poslovnom svijetu, u Hrvatskoj i Europi?
Trenutni položaj žena u poslovnom svijetu u Hrvatskoj i Europi pokazuje napredak, ali i dalje postoje značajni izazovi. U Hrvatskoj broj žena koje vode tvrtke i obnašaju visoke pozicije postepeno raste. Međutim, i dalje se suočavaju s preprekama poput rodnih stereotipa, razlike u plaćama i ograničenim mogućnostima za napredovanje.
Mnoge žene su zaposlene u sektorima koji su tradicionalno manje plaćeni, a također se suočavaju s izazovima u usklađivanju obiteljskih i poslovnih obaveza. Možemo reći kako se stanje mijenja na bolje, ali se taj postupak odvija sporo. Ima puno prostora za napredak. Tu prije svega mislim na ujednačene plaće za obavljanje istih i sličnih poslova, bonuse te snažnije sudjelovanje na upravljačkim pozicijama.
Na razini Europe, situacija je slična, ali postoje razlike među zemljama. U nekim nordijskim zemljama, kao što su Švedska i Norveška, žene su bolje zastupljene u poslovnim strukturama i uživaju bolje uvjete rada. Međutim, i dalje postoje zemlje u Europi gdje su rodne razlike u poslovanju značajnije. U posljednjim godinama, tema rodne ravnopravnosti postala je sve važnija, uz nedavno donesene direktive koje nam daju zakonski okvir potrebno je nastaviti raditi na osvješćivanju i promjeni kulturnih normi.
Što vas je motiviralo da se uključite u projekte usmjerene na osnaživanje žena?
Više je motiva, od onih iz pozicije posla kojeg radim i poznajući, potrebe i prilike gospodarstva Hrvatske i Europe, do onih iz mog osobnog iskustva i rasta te svijesti o potencijalu žena. I sama HGK pruža podršku svim poduzetnicima na poduzetničkom putu uz senzibilitet za žene u poduzetništvu kao potencijal za rast i napredak gospodarstva i cijelog društva.
Hrvatsko gospodarstvo prolazi kroz transformaciju u skladu s trendovima i potrebama za održivo poslovanje, uključujući i rodnu ravnopravnost, a HGK radi na pripremi svojih članica na nove zakonske okvire, edukaciji i podizanju svijesti te s time i poticanju promjena u skladu sa suvremenim poslovanjem.
Smatram kako uključivanje u projekte koji pružaju priliku za mentorstvo i dijeljenje znanja inspirira me da svojim sudjelovanjem doprinesem i osobno stvaranju promjena i normi. Razmjena dragocjenih iskustava, ohrabrivanje i osnaživanje te inspiracija svima nam dobro dođu. Tako da i na ovo mentorstvo gledam kao na dvosmjeran odnos iz kojeg očekujem da ću i sama puno dobiti i naučiti.
Kako projekt “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama” može pomoći u prevladavanju prepreka s kojima se susreću žene u poslovnom svijetu?
Projekt “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama” može imati značajan utjecaj kroz nekoliko ključnih aspekata:
- Izgradnja samopouzdanja: Kroz dijeljenje osobnih iskustava i savjeta, mentori mogu pomoći ženama da prepoznaju svoje snage i potencijale.
- Razvijanje vještina: Mentori mogu pružiti smjernice o specifičnim područjima, poput vođenja, komunikacije, pregovaranja i upravljanja vremenom.
- Povezivanje s mrežama: Networking je ključan za profesionalni uspjeh i može dovesti do novih poslovnih prilika, suradnji i preporuka.
- Osvješćivanje o preprekama: Mentori mogu pomoći ženama da prepoznaju i razumiju specifične prepreke s kojima se suočavaju u svom radnom okruženju, bilo da se radi o rodnim stereotipima, diskriminaciji ili izazovima u usklađivanju obiteljskih i poslovnih obaveza.
- Stvaranje zajednice: Ovaj projekt može pomoći u izgradnji zajednice žena koje se podržavaju i dijele iskustva što može biti posebno važno u tradicionalno muškim industrijama.
- Poticanje liderstva: Kroz mentorstvo, žene se mogu poticati da preuzmu liderske uloge, a mentorice mogu poslužiti kao uzori i inspiracija.
- Pristup resursima: Mentori imaju preporuke za obrazovanje, seminare, radionice ili druge prilike za usavršavanje koje mogu biti od koristi mentiljkama
I u konačnici, projekt sigurno može igrati ključnu ulogu u stvaranju i podržavanju okruženja koje omogućava ženama da uspješno napreduju u svojim karijerama.
Koje prednosti donosi uključivanje žena na vodeće pozicije u tvrtkama?
Poznato je da uključivanje žena u upravljačke pozicije tvrtki zasigurno unapređuje korporativno upravljanje jer raznovrsniji način razmišljanja i širi raspon perspektiva doprinose timskom radu i kvaliteti donošenja odluka. Prema različitim studijama, tvrtke s raznolikim upravama imaju tendenciju ostvarivanja viših prihoda i profita. Žene na vodećim pozicijama mogu stvoriti inkluzivnije radno okruženje, što može povećati angažman i zadovoljstvo zaposlenika. Bolje razumijevanje tržišta što proizlazi iz baze većeg broja potrošača; smanjenje stresa i povećanje otpornosti u radnom okruženju.
Komunikacijske i tzv. soft vještine, multitasking koji se posebno vežu uz žene, predstavljaju benefit i donose dodatnu vrijednost kompanijama. Te se prednosti sad već izražavaju brojkama (navodi se kako poboljšanje rodne ravnoteže vodi povećanju BDP-a od 6,1 do 9,6%), a i dalje izazivaju burne reakcije. Mora da smo na dobrom putu!
I na kraju , ali ne manje važno žene na vodećim pozicijama djeluju kao uzori drugim ženama i djevojčicama, inspirirajući ih da teže svojim ciljevima i ambicijama. Uključivanje žena nije samo pitanje jednakosti i ravnopravnosti već strateška odluka koja može donijeti stvarne poslovne prednosti i doprinijeti dugoročnom uspjehu organizacije.
Prijave za program kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku.