Dugo radno vrijeme na poslu - 12 savjeta kako si olakšati posao - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
dugo-radno-vrijeme

Dugo radno vrijeme na poslu – 12 savjeta kako si olakšati posao

Dugo radno vrijeme je daleko od preporučljivog. Ali što biste točno trebali učiniti kada postoji hrpa zadataka koje morate obaviti, a čini se da nemate dovoljno sati u danu da ih dovršite? Vjerojatno bi vam dobro došao savjet ili dva o tome kako neoštećeni proći kroz duge sate. Dakle, ako tražite način da održite glavu iznad vode čak i ako morate raditi danonoćno, ostanite mirni jer imamo savjete kako se nositi s dugim radnim vremenom.

Savjet 1: Napravite precizan raspored

Ako isplanirate cijeli dan, bit će vam lakše raditi dulje – jer ćete znati kako ćete provesti dan, a i smanjit ćete šanse da vam neočekivani zadatak padne na pamet u 22 sata. Najprije popišite svoje prioritete na listu obaveza – pobrinite se da vaši zadaci budu oni koji će vam znatno rasteretiti nadolazeće dane. Obavezno pratite svoj napredak dodavanjem kvačica pored stavki koje ste do sada završili — osjetit ćete napredak i uspjeh kako se broj zelenih kvačica bude povećavao.

Savjet 2: Pokušajte s blokiranjem vremena

Ako niste veliki obožavatelj popisa obveza, ali i dalje biste željeli dati strukturu svojim dugim satima, blokiranje vremena moglo bi biti vaša najbolja opcija. Sve što trebate učiniti je proći kroz svoje zadatke za taj dan, definirati točno vrijeme koje ćete provesti radeći na njima i rezervirati određeni termin u kalendaru za svaki zadatak koji trebate dovršiti. Blokiranjem određenog vremena za svaki zadatak manja je vjerojatnost da ćete se prepustiti odgovaranjem na e-poruke.

Savjet 3: “Automatizirajte” ono što možete

Automatizacija vam može uštedjeti i vrijeme i energiju, pogotovo ako ste u žurbi. Možete naručiti svoju hranu, namirnice ili osnovne kućne potrepštine putem interneta i uštedjeti si nevolje odlaska van kada biste se trebali usredotočiti na posao. Ako često trebate slati slične e-poruke, vjerojatno ćete biti više nego sretni čuti da možete automatizirati i ovaj proces. Ako koristite Gmail, možete omogućiti predloške za automatske odgovore i izbjeći gubljenje dragocjenog vremena na desetke e-pošte. Ovu opciju možete pronaći u naprednim postavkama Gmaila.

Savjet 4: Pratite vrijeme

Svaki put kada počnete raditi na zadatku, pokrenite mjerač vremena, a zatim ga zaustavite kada završite zadatak. Na ovaj način ćete: Izgradite arhivu praćenja vremena s podacima koji vam govore koliko vam vremena stvarno treba da završite svaki pojedinačni zadatak — tako da znate koliko vremena treba dodijeliti ovim zadacima u budućnosti. Identificirajte zadatke koji vam oduzimaju većinu vremena — kako biste znali da morate očistiti svoj raspored za te zadatke u budućnosti.

Savjet 5: Izbjegavajte ometanja

Ako živite u malom stanu i ne možete se odmaknuti od svojih ukućana u zasebnu prostoriju dok radite, uvijek možete koristiti slušalice za suzbijanje buke i slušati online generator buke. U slučaju da vam zbog telefona misli odlutaju s posla, najbolje bi bilo da odložite telefon ili upotrijebite aplikaciju za blokiranje web stranica. Na taj ćete način biti manje vjerojatno da ćete se prepustiti ometanjima, pa čak i povećati šanse da završite svoje zadatke puno prije očekivanog.

Savjet 6: Slušajte svoj unutarnji sat

Ako vam je i dalje teško usredotočiti se unatoč svim pokušajima da odvratite pažnju, razmislite o prilagodbi radnog vremena svom cirkadijalnom ritmu. Ovisno o tome smatrate li prirodnijim da najbolje što možete raditi ujutro ili se osjećate produktivnije noću, možete odabrati svoje ekstremne termine i prilagoditi svoj radni dan prema vašem biološkom vrhunskom vremenu.

Savjet 7: Prevarite svoj um produktivnim nagradama

Postoji još jedan trik koji biste mogli koristiti kada vam nedostaje motivacije da počnete raditi. Recimo, trebate napisati mjesečni izvještaj, ali morate i prošetati psa. Budući da biste radije izašli van umjesto da radite na strašnom izvješću, ovo možete iskoristiti u svoju korist. Veća je vjerojatnost da ćemo obaviti zahtjevan zadatak ako kao nagradu imamo lakši zadatak. Dakle, ako si obećate da ćete prošetati sa svojim psom čim završite s izvješćem, bit će vam puno lakše uhvatiti se u koštac sa zahtjevnim zadatkom — jer ćete znati da vas čeka drugačija aktivnost upravo oko kutak.

Savjet 8: Odrijemajte poslijepodne 

Istina je da vam je potrebno dovoljno sna da biste kvalitetno radili. Nažalost, puno posla i spavanje od 8 do 9 sati rijetko idu ukorak jedno s drugim. Ali izgubljeno vrijeme za spavanje možete nadoknaditi drijemanjem od dvadeset do devedeset minuta tijekom dana. To pomaže u pamćenju, kreativnosti, percepcijskoj obradi i budnosti. Poslijepodnevni sati savršeni su za kratko drijemanje, jer je vaše tijelo već naviknuto na pomisao da usporite oko ručka – stoga planirajte barem jedno drijemanje između 14:00. i 15 sati za kasnije najbolje efekte.

Savjet 9: Jedite dovoljno

Ne možete razmišljati, usredotočiti se ili raditi na prazan želudac. Dakle, morat ćete jesti redovito – to uključuje doručak, ručak, večeru i hranjive međuobroke između njih koji će vam pomoći da ostanete zdravi i puni energije za posao. Umjesto da uzmete telefon čim čujete krčanje u želucu, možete pokušati pripremiti obroke večer prije kada ste svjesni da je pred vama naporan dan. Jednostavno dan prije napravite zobenu kašu ili ispecite malo piletine i stavite u zamrzivač. Ne zaboravite uključiti zdrave grickalice za povećanje produktivnosti, poput badema ili oraha, ne zaboravite piti puno vode i bit ćete spremni.

Savjet 10: Izbjegavajte piti previše kave

Kad ste svjesni da ćete morati raditi izvan radnog vremena, mogli biste doći u iskušenje da pribjegnete galonima kave kako biste održali visoku razinu energije. No, unatoč snažnoj želji da ustanete i pripremite još jednu šalicu kave, bilo bi bolje odgoditi ovu odluku. Ako ne pazite na unos kofeina, povećavate šanse da patite od nesanice, tjeskobe i ubrzanog rada srca. Kavu je najbolje ne konzumirati više od preporučenih četiri do pet na dan kako biste spriječili štetne učinke kofeina.

Savjet 11: Odmarajte se

Ako želite kvalitetno raditi, pauze su jednako važne kao i vrijeme koje provodite radeći. Iako nije neuobičajeno zaboraviti se odmaknuti od svog stola – osobito kada pokušavate ostati na vrhu svog užurbanog popisa obaveza – istraživanje sugerira da uzimanje stanke jednom svakih sat vremena zapravo može poboljšati vaš fokus. Tijekom ovih pauza možete: Nazvati svoje prijatelje ili obitelj, pogledati 5-minutni TED video i naučiti nešto novo i zanimljivo, prošetati ili jednostavno ne raditi ništa.

Savjet 12: Zatražite pomoć

Kako biste dobili najbolje rezultate i održali nisku razinu stresa, pokušajte zatražiti pomoć. Kada znate da ste već iscrpili sva jednostavna rješenja i da ne možete sami riješiti problem, uvijek je bolje obratiti se svojim kolegama umjesto da gubite sate na rješavanje problema. Isto vrijedi i za zadatke koji nisu vezani uz posao. Ako već znate da ćete morati raditi dulje nego inače, zamolite prijatelja ili člana obitelji za pomoć oko kuće.

Članak je objavljen u sklopu projekta “Osnaživanje žena na tržištu rada” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).

Autor: S.D., Foto: Bonnie Kittle / Unsplash