Prenosive vještine: ključ za pronalaženje posla iz snova - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
prenosive-vjestine

Prenosive vještine: ključ za pronalaženje posla iz snova

Za mnoge ljude promjena karijere može izgledati kao da počinjete ispočetka. Ali to nije istina: imate prenosive vještine. Većina onih koji traže posao misli da su vještine koje koriste za svoj trenutni posao samo vrijedne u kontekstu tog posla ili industrije, ali osnove za rad u većini drugih područja prilično su univerzalne. Kada to shvatite, bit će lakše pretočiti svoje vještine u novu karijeru.

Što su prenosive vještine, kako ih prepoznati i istaknuti u pothvatu traženja posla, donosimo u nastavku teksta.

Što su prenosive vještine?

Općenito, prenosiva vještina može se definirati kao vještina koju ste koristili u jednoj ulozi ili industriji, a koja bi također bila korisna u drugoj vrsti uloge ili u drugoj industriji. Prenosive vještine mogu spadati u niz kategorija i mogu proizaći iz bilo kojeg iskustva koje imate.

Na primjer, snažne komunikacijske vještine korisne su u gotovo svakoj vrsti posla. Također, znanje o Excelu i Wordu može se iskoristiti u širokom rasponu uloga ili karijera. To mogu biti i druge tzv. teške vještine, koje su često mjerljive sposobnosti kao što su funkcionalne ili tehničke vještine, ili meke vještine, koje uključuju karakterne osobine. One mogu proizaći iz volontiranja, uključenosti u sport, pomaganja drugima, iz raznih drugih interesa i više od toga.

Što se ne smatra prenosivom vještinom? Specijalne vještine, poput onih koje su primjenjive samo na jedan određeni posao. Na primjer, ako ste zubar, čišćenje zubi ključna je vještina koja se vjerojatno neće prenijeti ni na što drugo. Međutim, zubar još uvijek može imati mnoštvo drugih vještina koje bi se mogle prenijeti u neku drugu ulogu. Vjerojatno ima sposobnost da se pacijenti osjećaju sigurno i ugodno, a to je vrlo bitna meka vještina koja je itekako prenosiva na novu ulogu ili industriju.

Kada su prenosive vještine važne?

Prenosive vještine posebno su važne za pojedince koji žele promijeniti karijeru ili industriju. Na primjer, ako ste voditeljica volontera, to iskustvo u vođenju i planiranju možete iskoristiti kada se prijavljujete za posao upravljanja projektima (osobito ako nemate slično iskustvo na svom trenutnom poslu).

Također su važni za kandidate koji tek počinju karijeru u odabranom području, ali donose prenosive vještine iz drugih životnih i radnih iskustava. Vještine koje ste razvili radeći kao stalni asistent možete prenijeti na početnu ulogu u HR-u ili se softver koji ste morali naučiti za nastavu može koristiti i u drugim profesionalnim ulogama.

Kako prepoznati vlastite prenosive vještine?

Da biste shvatili koje biste prenosive vještine mogli imati, razmislite o tome kamo želite ići i koje su vam vještine potrebne da biste bili uspješni u toj novoj ulozi. Ako niste sigurni, izvucite nekoliko opisa poslova za vrstu posla koji želite i pogledajte koji se zahtjevi često pojavljuju ili dogovorite informativne razgovore s ljudima koji rade u vašoj ciljnoj industriji i pitajte koje su vještine najvažnije. Imajte to na umu dok utvrđujete svoje prenosive vještine. Gdje je vaše iskustvo – profesionalno, akademsko ili osobno – usklađeno s vještinama potrebnim za vašu sljedeću priliku?

Uzmite u obzir svoje tehničke i druge teške vještine. Za koje procese, zadatke, programe i softvere ste stručni? Na primjer, moglo bi vam biti lako prebaciti se s računovodstva na upravljanje financijama poduzeća i rad s proračunima klijenata. Nekom brojke jednostavno imaju smisla tako da te dvije karijere jako dobro funkcioniraju zajedno.

Ne zaboravite također uzeti u obzir svoje međuljudske vještine i druge meke vještine! Imate li smisla za javni nastup ili imate strpljenja napretek? Te se stvari mogu prevesti u ulogu podučavanja ili obuke, na primjer. Empatija i komunikacijske vještine ključne su u prelasku s korporativne uloge na planiranje vjenčanja.

Kako pokazati svoje prenosive vještine u potrazi za poslom?

Za one koji traže posao, prenosive vještine mogu biti vaša karta za dokazivanje da ste pravi kandidat za tu ulogu. Nakon identificiranja prenosivih vještina koje su vam potrebne da biste bili uspješni na sljedećem poslu, razmislite o tome kako ste te vještine pokazali na poslu i u osobnom životu i pripremite se da ih u skladu s tim povežete tijekom procesa zapošljavanja.

Nemojte se bojati prikazati putovanje kako ste stekli i koristili te vještine tijekom svoje karijere, unutar i izvan ureda. Vaš LinkedIn profil, životopis, propratno pismo, intervju, web stranica i sve mogućnosti umrežavanja mjesta su na kojima možete istaknuti ove vještine kako biste pokazali zašto ste najbolja osoba za zapošljavanje.

Primjeri prenosivih vještina

Evo nekoliko primjera koji će vas potaknuti da počnete razmišljati o vlastitim prenosivim vještinama. Zapamtite, ovaj popis nije konačan i mnoge se vještine mogu prenijeti ako su relevantne za sljedeći korak u vašoj karijeri.

Komunikacijske vještine

Komunikacijske vještine pomažu vam u razmjeni informacija s ljudima unutar i izvan vaše tvrtke. Sposobnost dobrog prenošenja mišljenja bit će relevantna u bilo kojoj ulozi u kojoj morate komunicirati s ljudima i stvarati ili predstavljati sadržaj za svoj tim ili tvrtku.

Interpersonalne vještine

Međuljudske vještine pomažu vam da dobro radite s članovima tima, menadžerima, izravnim izvješćima, klijentima i drugim dionicima. Ako vaš posao zahtijeva interakciju s ljudima na bilo koji način, sposobnost snalaženja među ljudima će vjerojatno biti od velike važnosti.

Vještine vođenja

Sposobnosti upravljanja i vođenja mogu vas izdvojiti od drugih kandidata, a također su fluidne i pogodne za bilo koju industriju.

Ostale meke vještine

Meke vještine učimo kroz život, ne isključivo u učionici, one uključuju zdrav razum, visok stupanj emocionalne inteligencije, izražen pozitivan i fleksibilan stav te su kao takve od strateške važnosti za uspjeh u poslovnom i privatnom životu.

Tehničke vještine i vještine usmjerene na zadatke

Tehničke vještine, za razliku od mekih vještina, stječu se formalnim obrazovanjem. Primjeri su: poznavanje rada na računalu, poznavanje gramatike i pravopisa, osnovna i napredna matematička pismenost…to su osnove za gotovo svaki posao.

Članak je objavljen u sklopu projekta “Osnaživanje žena na tržištu rada” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).

Autor: S.D., Foto: Unsplash