Tamara Karagity: Snaga mentorstva je u zajedničkom rastu i podršci, unatoč međusobnom natjecanju
Žene se često suočavaju s nedostatkom vidljivih uzora, pogotovo u industrijama koja se inače smatraju “muškima”. Tamara Karagity, direktorica Korporativnih komunikacija i marketinga u Ini, vodećoj hrvatskoj naftnoj kompaniji, nova je mentorica u projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama“. Odgovorna je za upravljanje korporativnim komunikacijama, odnosima s javnošću i marketinškim aktivnostima kompanije.
Na liderskim pozicijama je više od desetljeća, a karijeru unutar Ine i Mola počela je kao praktikantica došavši s fakulteta, da bi kroz godine napredovala do upravljačkih pozicija. Uspon unutar kompanije najbolje govori o njezinoj sposobnosti, stručnosti i predanosti.
Sudjelovala je u brojnim projektima koji su unaprijedili Inin imidž i prepoznatljivost na tržištu. Mentorstvo, kroz zajedničko dijeljenje iskustava, ne samo da osnažuje žene na individualnoj razini, već doprinosi i dugoročnom mijenjanju kulture u industrijama koje često zanemaruju njihov potencijal. Ovo ima dugoročne učinke za ravnopravnost i inkluziju u širem poslovnom kontekstu.
Tamara je također uključena u društveno odgovorne projekte. Tijekom 13 godina, hrvatskom zdravstvenom sustavu INA je donirala 1,4 milijuna eura, s naglaskom na pedijatrijske odjele. Već deset godina zaposlenici Ine ispunjavaju božićne želje djeci u domovima pa su tako ove godine razveselili 886 djece iz 13 doma diljem Hrvatske kupnjom darova.
Prije 11 godina pokrenut je projekt “Zeleni pojas” s ciljem očuvanja okoliša u lokalnim zajednicama pa je tako INA na razini Hrvatske ozelenila površinu veću od četiri grada Zagreba. Kompanija je pomogla stanovnicima Gunje nakon poplava te stanovnicima Gline i Petrinje nakon potresa.
Zahvaljujući Ininoj donaciji, obnovljene su zagrebačke kulturne i znanstvene institucije oštećene u potresu. Kako je Tamara posebno osjetljiva na djecu, ponosna je što INA već 15 godina pomaže i SOS Dječjem selu Hrvatska. Ove godine je s predsjednicom Uprave Ine, Zsuzsannom Ortutay, posjetila SOS Dječje selo u Lekeniku gdje su predale donaciju za režijske troškove dviju kuća te anti stresni program za 27 SOS mama.
Jeste li vi kroz svoju karijeru imali ženske uzore?
I osobno i profesionalno inspiraciju nalazim u ljudima koji su profesionalni, posvećeni i imaju snažan integritet, bez obzira na spol. Ipak, posebno me nadahnjuju žene koje su svojim primjerom dokazale da je moguće biti odličan u svome poslu, stalno težiti novim vještinama i znanjima, ali biti posvećen i svojoj obitelji. U isto vrijeme, nije im teško dijeliti iskustvo kako bi pomogle i nadahnule druge. To su vrijednosti oko kojih osobno ne želim raditi kompromise, zato me takve životne priče nadahnjuju.
Što očekujete od ovog projekta?
Smatram ga dobrom prilikom da zajedno rastemo i učimo kroz razmjenu znanja, iskustava i ideja. Mislim da je ženama ključna podrška kako bi se odvažile na korak ili dva više i prihvatile izazove, zato se radujem stvaranju mreže koja će poslužiti kao siguran krug u kojemu se međusobno inspiriramo bez straha od kritika i neuspjeha.
Mentorstvo vidim kao priliku da potaknem razvoj profesionalnog samopouzdanja i kapaciteta, ali i kao priliku za izgradnju odnosa temeljenih na povjerenju i razumijevanju. Sigurna sam da ćemo ovako pomoći ženama kako bi prepoznale vlastite snage i ohrabrile se u poslovnom svijetu. I da onda sutra, kada postanu liderice, budu inspiracija i podrška drugim ženama.
Smatrate li da će vaša uloga mentorice imati dugoročne učinke?
Apsolutno vjerujem da mentorstvo ostavlja dubok trag. Kao mentorica, želim biti ona koja će, ne samo dijeliti znanje, već i motivirati druge, osobito mlade žene, da vjeruju u sebe i svoje sposobnosti. Mentorstvo ne završava pružanjem podrške u trenutačnim izazovima, nego gradi temelj za dugoročni rast i razvoj. Kroz svaki razgovor, svaki savjet, želim dati nešto što će sudionice nositi sa sobom tijekom cijele svoje karijere, čak i kad naša suradnja završi. Isto tako, znam da ću i ja iz svakog razgovora izaći bogatija za neko novo iskustvo koje će sigurno i meni pomoći na mom životnom putu, kako profesionalno tako i privatno.
Kako mentorstvo može unaprijediti zajednicu u kojoj živimo?
Mentorstvo je iznimno snažan alat, jer se ne radi o pomaganju jednoj osobi, već o stvaranju lančane reakcije. Kad jedna žena dobije podršku, povjerenje i znanje koje joj je potrebno, ona to prenosi dalje. Žene tako, ne samo da jačaju svoje vještine i samopouzdanje, nego postaju inspiracija za druge. Kada se ta energija i podrška šire, cijela zajednica raste. Zamislite samo koliko bi snažnije bilo društvo u kojem svaka žena ima priliku rasti i razvijati se, gdje se međusobno podupiremo i potičemo.
Kroz mentorstvo stvaramo prostor u kojem se žene podržavaju unatoč natjecanju i tako stvaraju nešto veliko zajedno. Vjerujem da žena ženi ne smije biti vuk, i svijest o tome se posljednjih godina doista mijenja, i to baš kroz ovakve inicijative. Zato se radujem prilici da budem dio ovog procesa i pružim podršku ženama koje će, s malo smjernica i osvješćivanja snage koju nose u sebi, same stvoriti izazove, a ne čekati da im netko drugi pruži priliku.
Prijave za program kreću 31. 1. 2025. i završavaju 9. 2. 2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku.