Andreja Dorušak: U poslovnom svijetu još uvijek postoji rodna segregacija rada - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
andreja-dorusak

Andreja Dorušak: U poslovnom svijetu još uvijek postoji rodna segregacija rada

Andreja Dorušak je diplomirana psihologinja s bogatim iskustvom u upravljanju ljudskim potencijalima u raznim korporacijama i privatnom sektoru različitih poslovnih područja, a njezina svestranost i iskustvo u različitim sektorima čine je značajnom osobom u našem projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama”.

mentorstov-sponzoriAndreja trenutno obnaša funkciju direktorice Upravljanja ljudskim potencijalima u farmaceutskoj kompaniji Belupo, gdje je započela rad 2022. godine. Prije dolaska u Belupo četiri je godine radila u Styria grupi, gdje je bila odgovorna za koordinaciju i upravljanje ljudskim potencijalima, predlaganje poboljšanja HR procesa te pružanje podrške menadžerima u HR praksama.

Također, deset godina je provela u IT sektoru na poziciji HR menadžera, stječući značajno iskustvo u vođenju projekata od planiranja do implementacije. Osim korporativnih uloga, Andreja je bila aktivna i kao poduzetnica gdje je pružala usluge edukacija i savjetovanja na području upravljanja ljudskih potencijala većim i manjim kompanijamaIako se Andreja do sada nikada nije okušala u ulozi mentorice u ovom projektu, sudjelovala je kao gošća u prethodnim ciklusima i već je nekoliko godina članica komisije za izbor mentijki.

Već dugi niz godina podupirete projekte časopisa Zaposlena, zašto je jačanje položaja žena u poslovnom svijetu važno?

Mislim da je jačanje položaja žena važno u svim aspektima, a ne samo u poslovnom svijetu. Nažalost još uvijek živimo u vremenima gdje je, unatoč pomacima u smislu zakonske regulative, u većoj mjeri zastupljena rodna neravnopravnost kao društveno prihvatljivi oblici društva. Unatoč tome,  status žena je u velikoj mjeri napredovao. Žene postaju hrabrije, samostalnije i suverenije te smo si još uvijek međusobno najveća podrška.

Potrebno je svakodnevno raditi na jačanju svijesti kako bi muškarac imao istu razina razumijevanja za položaj žena i njezinih obveza i odgovornosti. Nepobitno je da smo u pogledu razvoja karijere uvjetovane i biološki te smo, kada govorimo o poslu, potencijalno zakinute za kontinuirani razvoj, ako odlučimo osnovati obitelj (sama trudnoća, rodiljni dopusti, bolovanja i sl.). Jednostavnije je dati priliku muškarcu, sigurniji su i pouzdaniji po tom pitanju, ne ovise o drugim čimbenicima koji mogu “remetiti” rad. U poslovnom svijetu još uvijek postoji rodna segregacija rada i patrijarhalna društvena svijest i protiv oba oblika se jedino možemo boriti međusobnome podrškom i jačanjem položaja žena.

Projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama” prvi se put pridružujete kao mentorica, jeste li uzbuđeni zbog te nove uloge?

Naravno, iskreno se veselim druženju i uzajamnom razvoju. U projekt su uvijek uključene ambiciozne, perspektivne mentijke koje, iako dolaze da ih se mentorira, nude nove poglede i znanja te se od njih može puno toga naučiti. Sam proces mentorstva je dvosmjeran i kao takav je izvrstan način kako za direktno učenje i razvoj tako i za stjecanje novih poznanstava, networkinga.

Kakav je osjećaj biti dio ove dugogodišnje priče?

Projekt je društvenom koristan, afirmativan pa stoga osjećam veliki ponos i priznanje biti dio te priče. Nadam se da ću svojim iskustvom doprinijeti realizaciji inovativnih projekata i pozitivnih poslovnih priča, kao i da će upravo te ispričane priče potaknuti druge žene da ostvare svoje poduzetničke ideje. Projekt “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama” je projekt koji u principu ne traje točno određeno razdoblje, bez obzira na ograničeno trajanje mentoringa, već je to jedna dugogodišnja priča, kroz koju se isprepliću nova prijateljstva, dobri i onih malo lošiji dani, puno truda, rada i zajedništva. Uspješno realiziran projekt pod mojim mentorstvom bit će još jedna kvačica u mom profesionalnom razvoju, budući da ću i sama puno toga naučiti i primijeniti u daljnjem radu.

Kako mentorstvo unaprjeđuje zajednicu u kojoj živimo?

Komunikacija unaprjeđuje zajednicu, jednako kao što to čini međusobno pomaganje, razumijevanje, podrška, usmjeravanje, dijeljenje pozitivnih i loših iskustava te učenje iz toga, a upravo to je mentorstvo.

Mentorstvo pomaže pojedincima da razviju samopouzdanje i vještine, omogućava prenošenje znanja i iskustava, a pomaže i u izgradnji povjerenja i međusobnog razumijevanja. Osim toga, mentorstvo inspirira ljude da pokreću inicijative te budu aktivni sudionici u zajednici, a osobe koje su u programu mentorstva dobivaju priliku povezati se sa stručnjacima, uz pomoć kojih će razviti radne navike, pozitivne vrijednosti i poboljšati kvalitetu vlastitog života te okruženja u kojem se nalaze.

Prijave za program kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku.

Nastavite čitati