Nina Mimica: Vjerujem u cjeloživotno učenje i mentorstvo kao aktivnost kroz razne faze i uloge u našim životima - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
nina-mimica

Nina Mimica: Vjerujem u cjeloživotno učenje i mentorstvo kao aktivnost kroz razne faze i uloge u našim životima

Jedna od najljepših karakteristika mentorstva je to što mentorirana osoba, potaknuta lijepim iskustvom, postane mentorica i prenosi stečeno znanje dalje, što doprinosi stvaranju ravnopravnijeg i prosperitetnijeg društva. Inspirirana podrškom i znanjem koje je dobila u projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama”, Nina Mimica, članica Uprave Studenca za digitalizaciju i inovacije, pridružila nam se ove godine u ulozi mentorice.

Naime, Nina je prije 2 godine bila mentijka naše najiskusnije mentorice Snježane Bahtijari, a očito je kako je Nina od tada postigla puno. Ova mlada žena u Upravi je najrasprostranjenijeg i najbržerastućeg lanca u Hrvatskoj. Od samog dolaska na funkciju, Nina je uspostavila Studenac Digital, stup u organizacijskoj strukturi koji je po svojoj svrsi i načinu pristupanja najnovijim tehnologijama jedinstven u industriji.

Nina već ima iskustva s mentoriranjem, o čemu više možete pročitati u intervjuu u nastavku, a otkrila je i što smatra najvažnijim u procesu mentoriranja i što ju posebno veseli u ovom novom ciklusu projekta.

Prvi ste put mentorica u projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama”, ali ovo vam nije prvi put da u njemu sudjelujete. Na koji je način projekt utjecao na razvoj vaše karijere kada ste bili u ulozi mentijke? 

U programu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama” sam sudjelovala 2023. godine – u ulozi mentijke. Poziv za prijavu sam primijetila online, a prijavila sam se u trenu kada sam “friško” preuzela novu poslovnu ulogu u kompaniji Studenac kao članica Uprave, ujedno odgovorna za oformiti digitalni, razvojni i inovativni centar izvrsnosti. Motivacija za prijavu mi je bila osobna želja za podrškom, razgovorom, slušanjem, razumijevanjem i zajedničkim promišljanjem oko tema koje su mi u tom dijelu života i poslovnog razvoja bile u fokusu. U programu ste odlučili spojiti me s gospođom Snježanom Bahtijari, izvrsnom mentoricom s kojom sam imala priliku te želje i realizirati.

Što vas je motiviralo da sada preuzmete ulogu mentorice? 

Vjerujem u cjeloživotno učenje i mentorstvo kao aktivnost kroz razne faze i uloge u našim životima. Smatram da je i važno i korisno imati nekoga za direktnu podršku, savjetovanje, nekoga s kim možemo otvoreno razgovarati, dvojiti, razmatrati opcije. Također, izuzetno je važno u ključnim prekretnicama na poslovnom putu imati osobu koja sluša i trudi se razumjeti. Do sada sam kroz svoje ranije poslovne odgovornosti više godina mentorirala startupove ali i studente poslovnog smjera RIT Croatia u sklopu inicijative naše Alumni zajednice. Veseli me ovaj puta pridružiti se i biti mentorica u sklopu inicijative časopisa Zaposlena. Svoje vrijeme volim upotpuniti s nekim novim, drugačijim, inspirativnim momentima koji će ujedno i meni dati odmak od svakodnevice. Upravo kroz tu prizmu gledam i na ovo mentorstvo.

Postoje li specifične lekcije koje ste naučili od svoje mentorice, a sada ih želite prenijeti svojoj mentijki?

Najvažniji je sam početak odnosno da se što bolje upoznamo prije sljedećih koraka i plana razvoja mentijke. Očekujem da mentijka vrlo jasno iznese svoja očekivanja od mene i da ja razumijem koji je njezin osobni cilj koji želi ostvariti kroz ovaj program. Nakon što do toga dođemo, važno će nam biti definirati plan po kojemu ćemo sustavno raditi kroz naše susrete.

Uloga mentorice može biti izazovna, što očekujete i kako se pripremate?

Mene vesele nove ideje i razrade planova, rješavanje izazova i (re)definiranje procesa. No, smatram da je u mentorstvu važno suzdržati se rješavati nečije tuđe izazove. Ključno je sva svoja znanja, iskustva i strasti staviti u funkciju razvoja te osobe. Nadam se da ću u tome uspjeti te da će moja mentijka biti zadovoljna u vremenu provedenom sa mnom te iz čitavog ovog procesa uzeti ono najbolje za sebe.

Prijave za program kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku.

Nastavite čitati