Charlotte Van Baak: Čvrsto vjerujem da žene moraju međusobno podržavati kako bi ostvarile svoj jedinstveni pun potencijal
Prošle godine projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama” pridružila se američka veleposlanica u Hrvatskoj – Nathalie Rayes. Potaknuti pozitivnim iskustvom, ove smo godine odlučili pozvati čak tri veleposlanice koje će mentijakama ponudi novu perspektivu, nove strategije i nova znanja. One će mentorirati mentijke u području politike, diplomacije, civilnih udruga i novinarstva u posebnom potprojektu koji će se odvijati paralelno s klasičnim mentorstvom.
Charlotte Van Baak godinu je dana na mjestu veleposlnice Kraljevine Nizozemske u Hrvatskoj i ove se godine pridružuje našem projektu kao još jedna mentorica. U Zagrebu će biti još tri godine, a za to vrijeme, između ostalog, posvetit će se podupiranju ženskih prava i ravnopravnosti, što dokazuje i njeno sudjelovanje u ovom projektu.
U jednom intervjuu s glavnom urednicom časopisa Zaposlena i pokretačicom ovog projekta, Anom Gruden, izjavila je: “Zaista je puno impresivnih žena ovdje u mnogim različitim sektorima, to su snažne žene koje znaju što rade i rade to s voljom i jako su posvećene. Hrvatska ima sve veći udio žena u području rada, pogotovo u STEM području. U Nizozemskoj je udio žena u području rada poprilično nizak i žene ne biraju tradicionalno muška područja kao što je STEM.”
Više o tome što od nje možete očekivati i zašto je mentorstvo među ženama važno pročitajte u nastavku.
Što vas je inspiriralo da postanete mentorica i pridružite se ovom projektu?
Mentoriranje mlađih kolegica već dugi niz godina prakticiram u svojoj organizaciji, Ministarstvu vanjskih poslova Nizozemske. Bilo je to izuzetno nagrađujuće iskustvo. To je prilika za uspostavljanje stvarne povezanosti i raspravu o prilikama i izazovima s kojima se mnoge od nas susreću tijekom profesionalnog života. Samo razgovaranje o pitanju s nekim tko je možda prošao kroz nešto slično pomaže u stjecanju novih perspektiva, izaziva unaprijed stvorene predodžbe i, nadamo se, pokazuje vam što je moguće. To nije jednostrani proces, uvijek puno naučim od svojih mentijki. Formalno mentorstvo nije bilo dostupno kada sam započinjala svoju karijeru, no bilo je mnogo ljudi duž puta koji su mi pomogli. Želim to vratiti. Od kada sam došla u Hrvatsku, upoznala sam mnogo talentiranih i inspirativnih profesionalnih žena i stvarno uživam u upoznavanju njih. Stoga, kada me Zaposlena pozvala da postanem mentorica, smatrala sam da je ovo odlična prilika.
U kojim područjima vjerujete da vaše znanje i iskustvo mogu najviše doprinijeti?
Kao diplomatkinja, moja područja stručnosti su međunarodni odnosi i vlada, ali puno mog iskustva i znanja također se može primijeniti na druga područja. Vjerujem da su moje snage u vođenju temeljenom na službi, poticanju međuljudskih odnosa, izgradnji timova, interkulturnoj osjetljivosti, kao i radu pod pritiskom i rješavanju problema.
Zašto mislite da je mentorstvo za žene važno, i kako ono doprinosi poboljšanju društva u cjelini?
Čvrsto vjerujem da žene moraju međusobno podržavati kako bi ostvarile svoj jedinstveni pun potencijal. Mlade profesionalne žene moraju imati prostor za istraživanje i eksperimentiranje kako bi otkrile gdje su njihove snage, a ogromno pomaže vidjeti i čuti kako su to učinile druge žene. Ne možete biti ono što ne možete vidjeti. Na primjer, društvo još uvijek sklono vidi tradicionalni “muški” model direktivnog i hijerarhijskog vođenja temeljenog na moći kao predložak za uspješnog menadžera. Svijest o tome raste, te se shvaća da postoje drugi načini vođenja, primjerice, kroz suradnju, podršku, inkluzivnost i temeljenje na vrijednostima. Ovaj ‘službeni’ stil vođenja puno bolje odgovara mnogim ženama i odličan je način za postizanje najboljih, održivih rezultata s timom koji je više angažiran, sretan i utjecajan. A sretniji zaposlenici čine snažnija i otpornija društva.
Prijave za sedmi ciklus Mentorstva kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku, a prijave primamo putem Obrasca prijave za Mentorstvo.