Fleksibilno radno vrijeme - ravnoteža poslovnog i privatnog života
Sadržaj portala
fleksibilno-radno-vrijeme-kod-zena-u-uredu

Fleksibilno radno vrijeme: ključ uspjeha za ravnotežu između poslovnog i privatnog života

Fleksibilno radno vrijeme sve je traženiji uvjet u traženju posla, pogotovo žena s obitelji. Općenito,  sve više žena traži načine kako uskladiti profesionalne obveze s privatnim životom. Izazovi su brojni, od roditeljstva, skrbi o starijim članovima obitelji, do potrebe za osobnim vremenom i održavanjem stabilnog mentalnog zdravlja. U tom kontekstu, fleksibilno radno vrijeme pokazuje se kao rješenje koje može uvelike pridonijeti poboljšanju kvalitete života zaposlenih žena.

Fleksibilno radno vrijeme podrazumijeva mogućnost da zaposlenice prilagode svoj radni raspored – bilo ranijim dolaskom i odlaskom s posla, radom od kuće određene dane u tjednu ili radom u nepunom radnom vremenu. Ova fleksibilnost sve češće nije samo povlastica već i zakonski omogućena opcija, osobito za roditelje male djece i one koji skrbe za druge članove obitelji.

No, kako je u Hrvatskoj? U Hrvatskoj se ovi modeli polako, ali sigurno uvode i u državne institucije. Prema važećoj Uredbi o fleksibilnom radnom vremenu u državnoj službi, zaposleni roditelji i skrbnici mogu zatražiti prilagođen radni raspored. Primjerice, drugačiji početak i završetak radnog dana ili rad u nepunom radnom vremenu. Ovo pravo mogu koristiti roditelji djece do osme godine, roditelji djece s teškoćama u razvoju, kao i osobe koje skrbe o članovima obitelji. Fleksibilno radno vrijeme može se odobriti na rok do 12 mjeseci, uz mogućnost produljenja, a konačnu odluku donosi čelnik institucije ili nadređena osoba, uzimajući u obzir organizacijske potrebe i prirodu posla.

Uredba o mogućnosti fleksibilnog radnog vremena i rada s nepunim radnim vremenom u državnoj službi usvojena je 2. siječnja 2025., a stupila je na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama.

Prednosti fleksibilnog radnog vremena za zaposlene žene

Kao prednosti fleksibilnog radnog vremena, često se navodi povećana produktivnost, bolja organizaciju posla i ostatka dana, kao i više vremena za sebe i obitelj. Naime, vrijeme koje bi potrošili na put s posla i na posao, ostaje za rasporediti za slobodno vrijeme i obitelj. Sve navedeno doprinosi smanjenju stresa, smanjuje mogućnost burn outa na poslu te omogućuje bolje planiranje svih životnih obveza. Također, fleksibilni uvjeti rada mogu biti poticaj za ostanak u firmi, što je važno za zadržavanje kvalitetnih zaposlenika.

Fleksibilnost također omogućuje zaposlenicama da se posvete dodatnim edukacijama ili hobijima, čime povećavaju svoje kompetencije i zadovoljstvo.

Kada su zaposlenici zadovoljni privatno, to se nerijetko reflektira i na njihove radne rezultate. Također, ova praksa može imati dugoročne pozitivne učinke na smanjenje rodnog jaza u karijerama jer omogućava ženama da ostanu aktivne u tržištu rada tijekom razdoblja kada su najviše opterećene obiteljskim obvezama.

Iskustva žena koje rade u fleksibilnim uvjetima

Brojne žene koje rade u IT sektoru, obrazovanju ili u kreativnim industrijama navode kako je fleksibilno radno vrijeme bilo ključno u njihovom razvoju karijere. Mnoge majke istaknule su da im je ovakav oblik rada omogućio kvalitetnije obavljanje radnih zadataka i manji stres budući da su mogle ranije stići po djecu u vrtić ili školu. Također, one koje rade od kuće barem nekoliko dana u tjednu naglašavaju kako im to štedi vrijeme i troškove putovanja, ali povećava fokus na zadatke.

Jedna od ispitanica u nedavnom istraživanju rekla je da ju je fleksibilan rad spasio od iscrpljenosti jer joj je omogućio da radi u vrijeme kad je najproduktivnija – ujutro. Druga je istaknula da joj mogućnost biranja dana rada od kuće olakšava brigu o djeci i omogućuje bolju obiteljsku rutinu, bez da osjeti da posao pati.

Pozitivna iskustva žena diljem raznih industrija potvrđuju da fleksibilnost može biti alat za ostvarenje karijere bez kompromisa.

Savjeti za pregovaranje o fleksibilnom radnom vremenu s poslodavcem

Ako razmišljate o fleksibilnom obavljanju radnih zadataka, da biste se pripremili za razgovor s poslodavcem koji će na kraju ići vama u korist – ključ je dobra priprema. Prvo, jasno definirajte zašto vam je fleksibilan način rada potreban i kako će to pozitivno utjecati na vašu produktivnost. Pripremite konkretne primjere iz prakse ili statistike koje govore u prilog toj ideji. Predložite probni period – na primjer, mjesec dana – kako bi obje strane mogle evaluirati kako sustav funkcionira. Važno je naglasiti da fleksibilan način rada ne znači manji angažman, već veća efikasnost i odgovornost.

Prilikom razgovora, ostanite otvoreni za kompromis. Možda nećete odmah dobiti potpuni rad od kuće, ali možete dogovoriti model hibridnog rada ili fleksibilnost u početku i završetku radnog dana. Budite spremni odgovoriti na pitanja kako će se vaša dostupnost, komunikacija u timu i kvaliteta rada održati na visokoj razini. Također, korisno je navesti primjere drugih kompanija koje uspješno primjenjuju slične modele.

Kako fleksibilnost utječe na produktivnost i zadovoljstvo na poslu

Istraživanja pokazuju da zaposlenici koji imaju kontrolu nad svojim vremenom pokazuju veći stupanj motivacije i zadovoljstva poslom. Smanjuje se broj dana bolovanja, a povećava se kvaliteta izvršenih zadataka. Za žene, koje često balansiraju između različitih uloga u privatnom životu, ovakvi modeli rada znače prostor za osobni razvoj, profesionalni napredak i bolju emocionalnu ravnotežu.

Fleksibilni modeli rada potiču samostalnost, razvijaju osjećaj odgovornosti i pomažu u jačanju međusobnog povjerenja između zaposlenika i poslodavaca. Kada zaposlenici osjete da im poslodavac vjeruje i omogućuje fleksibilan način rada, često ulažu dodatni trud i pokazuju veću odanost tvrtki. Za organizacije to znači nižu fluktuaciju zaposlenih i stabilniji tim.

Uvođenjem fleksibilnog radnog vremena, poslodavci ne samo da pokazuju razumijevanje i empatiju prema potrebama svojih zaposlenica, već i stvaraju temelje za dugoročnu suradnju, lojalnost i jačanje radne kulture. Dugoročno gledano, fleksibilan rad može postati jedan od najvažnijih benefita na tržištu rada, osobito u kontekstu privlačenja i zadržavanja talentiranih zaposlenika.

Autor: M.V., Foto: Unsplash

Nastavite čitati