Mentorice i mentijke 7. ciklusa u posjeti Philip Morrisu - Zaposlena.hr
Sadržaj portala

Mentorice i mentijke 7. ciklusa u posjeti Philip Morrisu

Ovogodišnja mentorica u projektu „Mentorstvo kao oblik networkinga međšu ženama“, Nikolina Sertić – rukovoditeljica Odjela ljudskih potencijala i organizacijske kulture u tvrtki Philip Morris Zagreb d.o.o., pozvala je sve sudionice 7. ciklusa u posjet kako bi predstavila čime se oni bave, na kojim projektima rade i koje vrijednosti njeguju u tvrtki.

Na poziv se odazvao velik broj mentorica i mentijki, a dobrodošlicu nam je poželjela Jelena Čabo Aras iz Odjela za korporativne poslove u Philip Morris Zagrebu. Istaknula je kako je ovo prvi put da sudjeluju u projektu časopisa Zaposlena te pohvalila rad i viziju naše glavne urednice, Ane Gruden, koja projekt mentorstva vodi već sedam godina, s velikim interesom javnosti, što je dokaz vrijednosti projekta, izjavila je.

Nakon nje, nešto više o Philip Morrisu rekla nam je Marijana Bubalo, članica Uprave Philip Morris Zagreb, koja je u tvrtki već 18 godina. Predstavila nam je stratešku viziju  Philip Morris International koji je zadnjih 15 godna uložio preko 14 milijardi dolara u tehnološki razvoj i znanstvenu procjenu novih bezdimnih proizvoda, a sve u cilju potpunog okončanja prodaje cigareta. Iako nisu bez rizika, znanstvena istraživanja pokazala su da su upravo ti proizvodi manje štetni u usporedbi s cigaretama.

Prezentaciju pod nazivom „Leadership & Development“ vodila je Nikolina Sertić, koja je „dijete Phillip Morrisa“ jer je svoj put u tvrtki počela na recepciji i polako napredovala do rukovoditeljica Odjela ljudskih potencijala i organizacijske kulture. Ispričala nam je više o trima glavnim vrijednostima tvrtke koje su bazirane na empatiji, timskom radu i razvoju. Također, mogli smo čuti i nešto o njihovom mentorskom programu unutar tvrtke – „I Grow“, u kojem je sudjelovala i kao mentijka i kao mentorica. Također je istaknula kako je Philip Morris nositelj globalnog certifikata za jednakost plaća.

Na prezentaciju smo se nadovezali kroz panel koji je vodila Ana Gruden, a sugovornice su bile četiri mentorice: Marija Kalinić, vlasnica tvrtke za savjetovanje ESM – EPPUR SI MUOVE, Laura Orlić, osnivačica i izvršna direktorica tvrtke Artivist, Breda Ivanović, voditeljica Odjela za ljudske potencijale u tvrtki PwC Hrvatska (PriceWaterhousCoopers) i Dunja Šimunić Mehdin, direktorica pravne službe i usklađenosti u Spar Hrvatska.

Ana je ukratko predstavila sugovornice, razgovaralo se o leadershipu, a one su usporedno podijelile neka osobna iskustva iz karijere, spomenule projekte na kojima rade i odgovarale na pitanja mentijki.

Laura: „Radim projekt sa uspješnim ženama na visokim pozicijama u Italiji. Žene su u cijeloj Europi i dalje dosta oprezne što se leadershipa tiče. Mi u ovim godinama teško učimo kroz teoriju, treba nam da podijelimo iskustva jedne s drugima i učimo iz toga.“

Breda je također spomenula kako radi na projektu za žene unutar tvrtke PwC, te istaknula kako se projekt polako širi, a ovo je već četvrta godina.

Marija je savjetovala mentijke: „Slušajte svoj unutarnji glas. Ako vam netko kaže da komplicirate, nemojte ga slušati, jer treba slušati sebe i svoju intuiciju. Ta je intuicija izraženija s godinama.”

Na kraju je zaključeno kako se leaderhip vještine uče. „Leadership se vježba, kao što vježbaš mišiće, nitko nije rođen s tom vještinom.“  – izjavila je Dunja. Ipak, ljudi se razlikuju, netko ima veće ambicije, želje, radoznalost, ono što netko treba da bi bio uspješan leader, objašnjavaju mentorice. Također,  leadership vještine pomažu i u privatnom životu, neovisno o poslu.

Autor teksta: Sara Dakić

Nastavite čitati