Nikolina Sertić: Najbitnije je da žene vjeruju u sebe, a kroz rad, učenje i networking postići će uspjeh koji su si zadale
Pronaći dobrog mentora nije uvijek lako, što zbog ograničenog vremena koje profesionalci, stručnjaci i lideri mogu posvetiti nekome, tako i zbog općenito slabo razvijene kulture mentorstva u Hrvatskoj. Projektom “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama“ okupili smo neke od najuspješnijih žena u Hrvatskoj i šire, žene koje su spremne posvetiti svoje vrijeme mlađim kolegicama s manje iskustva koje žele napredovati u karijeri. Jedna od naših novih mentorica u sedmom ciklusu je Nikolina Sertić, rukovoditeljica Odjela ljudskih potencijala i organizacijske kulture u tvrtki Philip Morris Zagreb d.o.o.
U toj ulozi odgovorna je za razvoj i implementaciju strategija koje poboljšavaju angažman zaposlenika, doprinose uspjehu organizacije te promiču inkluzivno i raznoliko radno okruženje. Ističe kako vjeruje u korištenje najboljih HR praksi kako bi pružila podršku i zaposlenima i liderstvu, osiguravajući da timovi budu osnaženi i da se organizacijski ciljevi ostvare.
Nikolina je također članica Savjetodavnog odbora za program Global Business Management na RIT Croatia, gdje doprinosi svojim stručnim znanjem u području ljudskih resursa.
Kako, prema vašem iskustvu, mentorstvo može pomoći ženama u suočavanju s izazovima na poslu i u ostvarivanju karijernih ciljeva?
Mentorstvo je snažan alat koji potiče osobni razvoj i razvoj samopouzdanja. Iz mog iskustva kvalitetno mentorstvo daje ženama sigurno okruženje u kojem mogu biti potaknute na različita razmišljanja i načine pronalaska rješenja, dobiti savjet ili čuti iskustva drugih. U Philip Morrisu mentorstvo je jedna od opcija koje zaposlenici mogu koristiti za razvoj tijekom cijele godine, a imaju i opciju internacionalnog mentorstva. Na ovaj način razvija se kritičko razmišljanje koje dalje pomaže u rješavanju izazova na poslu. Dodatno, kroz mentorstvo žene mogu razviti svoj karijerni plan, u kojem onda pomaže i sam networking.
Smatrate li da žene danas imaju dovoljno prilika za umrežavanje i napredovanje u poslovnom svijetu, ili još uvijek postoje prepreke koje treba prevladati?
Postignut je izniman napredak kroz godine po pitanju umrežavanja i napredovanja žena u poslovnom svijetu no i dalje postoje prepreke. Klasične prepreke su stereotipi, manjak primjera drugih žena na vodećim pozicijama te izazovi u balansiranju privatnog i poslovnog života. Ove i druge prepreke ne mogu rješavati samo žene već treba raditi na strukturalnoj promjeni koja će utjecati na samu kulturu poslovanja. U Philip Morris Zagrebu aktivno promičemo rodnu ravnopravnost, postavljajući jasne standarde iz aspekta jednakosti plaća i mogućnosti za napredovanje te nam je ta praksa donijela podjednaki broj muškaraca i žena na svim nivoima organizacije što uključuje i najviše nivoe upravljanja a dodatno EQUAL SALARY certifikat koji nam je dodijelila neovisna, neprofitna Zaklada EQUAL SALARY to potvrđuje.
Mislite li da umrežavanje kroz projekte poput ovog može dugoročno utjecati na osnaživanje žena u različitim industrijama?
S inicijativama poput mentorstva otvaramo mogućnost da u budućnosti imamo žene u vodstvu u različitim industrijama. Razvijanjem mreže žena koje svojim iskustvom, dijeljenjem vlastitih primjera, savjetovanjem i razumijevanjem podržavaju nove buduće liderice, omogućujemo nadolazećim generacijama da imaju manje prepreka za prevladati.
Što smatrate ključnim vještinama i osobinama koje žene trebaju razvijati kako bi uspjele u velikim organizacijama poput Philip Morrisa?
Velike organizacije su sustavi koji oblikuju i razvijaju karijerne planove zaposlenika prema potencijalu samog zaposlenika te prema potrebama poslovanja. Žene trebaju nastaviti razvijati komunikacijske vještine, fleksibilnost kao i upravljačke sposobnosti što naravno uključuje i vođenje ljudi. Na ovaj način mogu napredovati u multikulturalnom okruženju koje kroz raznolikost i uključivost postiže rezultate. Za kraj, najbitnije je da žene vjeruju u sebe te kroz rad, učenje i networking će postići uspjeh koji su si zadale.
Prijave za sedmi ciklus Mentorstva kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku, a prijave primamo putem Obrasca prijave za Mentorstvo.