6 najboljih savjeta za recikliranje na radnom mjestu
Polako raste opća svijest o hitnosti zaštite našeg planeta, a to znači i kretanje prema održivijem načinu rada u tvrtkama. Recikliranje i izdvajanje vremena za pravilno odvajanje otpada svaki dan jedan je od načina da napravite korak prema zelenijem poslovanju.
Recikliranje čuva dragocijene resurse poput vode, energije i sirovina. Smanjuje potrebu za novom proizvodnjom koja često zahtjeva krčenje šuma i uništavanje staništa što pridonosi smanjenju biološke raznolikosti. Također pomaže u smanjenju emisija stakleničkih plinova i ispuštanju štetnih tvari u okoliš. Nakon što pročitate ovaj članak, vidjet ćete kako recikliranje pretvoriti u uredsku rutinu.
Savjet 1: Osvjestite zaposlenike
Prije svega, zapitajte se sljedeća pitanja… Zna li vaše osoblje doista zašto je recikliranje važno? Znaju li kako recikliranje može napraviti razliku i pomoći u zaštiti planeta? Jesu li svjesni ciljeva održivosti vaše tvrtke? Shvaćaju li da više recikliranja može vašoj organizaciji uštedjeti novac na prikupljanju otpada?
Ako vaše osoblje nije upoznato s dobrobitima recikliranja, krenite u akciju. Svojim kolegama možete slati tjedne e-poruke s uputama kako pravilno reciklirati, postavite plakate u uredu kao koristan podsjetnik ili čak organizirajte predavanje o važnosti pravilnog recikliranja, tako ćete privući njihovu pažnju i potaknuti ih na održivije navike. Pokazivanje vašem osoblju kako njihovi napori utječu na promjenu u široj slici, jednostavno stvara više angažmana.
Savjet 2: Imajte cilj
Postavite cilj da smanjite nepravilno odlaganje otpada u svojoj tvrtki. Revizija otpada je dobro mjesto za početak, a kada saznate razmjere problema, možete raditi na njegovom rješavanju.
Trebamo li uistinu toliko tiskanih materijala u današnje doba digitalnih zaslona i mobilne tehnologije? Prije nego što ispisujete stvari prije sastanka, dajte svojim zaposlenicima opciju da umjesto toga ponesu svoj tablet ili prijenosno računalo. Naravno, postoje dobri načini za recikliranje, ali ako možete uštedjeti na korištenju materijala, prvo to učinite. Najavite svojoj tvrtki da je ispisivanje dokumenata sada izborno na sastancima.
Ako vam je ipak potreban tiskani dokument, probajte s dvostrukvim ispisivanjem. Svaki papir koji je jednom korišten, može se ponovno upotrijebiti. Ponovna uporaba papira odličan je način da odmah prepolovite svoj otpad od papira. Savjeti za recikliranje papira kao što je ovaj mogu vrijediti za cijelu tvrtku, a sve što je potrebno je predanost ispisu s obje strane.
Ako želite smanjiti upotrebu i pravilno reciklirati papir – odvojite malo vremena za izradu pravila o papiru. Ovo će prikazati važna pravila recikliranja za koja vaši zaposlenici ne znaju – poput toga kako zbrinuti isjeckani papir, novine, časopise, kancelarijski papir, kartonske kutije i papirnate ambalaže na pravi način. Zalijepite ih na zidove.
Savjet 3: Dodajte više kanti za recikliranje
Postoje načini da reciklirate više, ali prvo se morate pobrinuti da vaš ured ima dovoljno kanti. Razmislite o stavljanju dodatnih kanti za recikliranje u dijelove tvrtke u kojima se stvara više otpada – poput kafeterija ili kuhinja.
Dodajte kantu za organski otpad u svoj program recikliranja i napunite je ostacima hrane. Oko 30% onoga što bacamo je otpad od hrane. To je sjajan način za zatvaranje kruga recikliranja hrane – hrana se uzgaja, jede, odbacuje, pravi kompost, samo da bi se ponovno uzgojilo više hrane.
Umjesto kanti za recikliranje pokraj radnog stola svakog zaposlenika, isprobajte stolne ladice za recikliranje koje skupljaju one materijale koji se u uredu najviše troše, kao što je papir ili plastični predmeti. Velik dio toga završi u smeću jer su ljudi zauzeti – ali ove ladice su savršene jer stanu u kut svakog stola!
Savjet 4: Postavite stanicu za ponovnu upotrebu
Jedan od najboljih savjeta za recikliranje koji vam možemo dati je postavljanje stanice za ponovnu upotrebu. Što to znači? To je mjesto za stare stvari koje vaši zaposlenici više ne žele ili ne trebaju. Odredite ormarić ili prostor s policama gdje zaposlenici mogu ostaviti svoj dodatni ili rabljeni uredski materijal, elektroničku opremu ili namještaj. Budite kreativni s načinima kako bolje iskoristiti ove predmete!
Provjerite mogu li se stari fascikli, spajalice, kopče i drugi uredski materijal ponovno koristiti prije nego što ih bacite. Elektronički uređaji poput starih računala, monitora, telefona i drugih uređaja mogu se servisirati i koristiti još neko vrijeme pa razmislite prije nego što ih bacite, možda će nekome trebati.
Savjet 5: Recite “ne” jednokratnom priboru
Većina jednokratnog pribora, poput plastičnih tanjura, čaša, šalica, vilica, noževa i slamki napravljena je od plastike koja se vrlo teško razgrađuje u prirodi. Kada se baci, plastika može završiti u oceanima, rijekama i prirodnim staništima, gdje ostaje stotinama godina. Ovo dovodi do značajnog zagađenja prirodne sredine.
Umjesto jednokratnog pribora, promovirajte korištenje posuđa, čaša i pribora od nerđajućeg čelika, stakla ili keramike. Ovi materijali se mogu ponovo koristiti mnogo puta i lako se čiste. Iako svi volimo kulturu ispijanja kave, ona to ne mora biti na štetu zemlje. Besplatno dopunite kavu zaposlenicima koji koriste šalice, pohvalite one koji nose kutije ra ručak i višekratne bočice za vodu, dajte do znanja da je vaša tvrtka protiv jednokratog pribora.
Savjet 6: Podijelite rezultate
Kontinuirano pratite i izvještavajte o napretku vašeg programa recikliranja. To možete učiniti provođenjem redovitih revizija otpada kako biste identificirali sve mogućnosti za recikliranje.
Redovito obavještavanje vašeg tima o rezultatima recikliranja pomoći će da potaknete recikliranje na poslu. To možete učiniti u mjesečnoj e-poruci svom timu ili u redovnim grupnim druženjima ili sastancima. Uključivanjem svih u ovaj proces također potičete zajedništvo i iste ciljeve. Pokažite im kako je njihov napor doprinio očuvanju okoliša (i ciljevima održivosti vaše tvrtke).
Kada se postave ciljevi i mjere rezultati, moguće je da će se javiti osjećaj natjecanja, što uopće nije loše. Malo dobronamjernog natjecanja može motivirati zaposlenike da sudjeluju, pogotovo kada je u pitanju nagrada. Neke su tvrtke stvorile timove po odjelima, a koja god grupa pobijedi u izazovu recikliranja tog mjeseca, osvaja nešto. Nagrade ne moraju biti ekstravagantne, a možete čak i preskočiti nagradu u korist nečega što ima smisla za vaše radnike, kako biste ih nadahnuli da održavaju praksu recikliranja u tvrtki.
Članak je objavljen u sklopu projekta “Osnaživanje žena na tržištu rada” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).
Autor: S.D., Foto: Unsplash