
Biramo “Ženu godine” 2025.
Prije 30 godina, davne 1995., održan je prvi Izbor za “Ženu godine” i bio je to prvi izbor u Hrvatskoj koji je uključivao žene, a da nisu birane po kriteriju ljepote. Časopis Zaposlena nastavlja dugu tradiciju promocije žena prema važnom kriteriju – profesionalnom uspjehu i ostvarenim rezultatima. Naša je misija prikazati žene onakvima kakve one jesu: pametne, snažne, vrijedne i ustrajne.
Izbor za „Ženu godine“ 2025. održava se već tradicionalno u hotelu Esplanade Zagreb. Svake godine s ponosom okupljamo mnoštvo ambicioznih, uspješnih i ostvarenih žena koje podupiru jedna drugu.
Prethodnu su godinu obilježili mnogi značajni uspjesi žena koje su svojim radom i trudom pokazale kako je moguće razbiti stakleni strop i time postale primjer drugima. Ipak, samo jedna od njih ponijela je titulu „Žene godine“. Ta titula pripala je dr.sc. Zdravki Poljaković Skurić, specijalistici intenzivne neurologije, pročelnici Zavoda za intenzivno liječenje i cerebrovaskularne bolesti Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb te redovnoj profesorici na Medicinskom fakultetu u Zagrebu i predsjednici Hrvatskoga neurološkog društva.
Ove godine ponovo smo nominirali žene iz različitih područja djelovanja. Zastupljeno je opet zdravstvo, kao i znanost – prirodna i društvena, zatim arhitektura i umjetnost te medijska i oglašivačka industrija iz koje nam dolazi i jedina poduzetnica među ovim izuzetnim ženama. Ivana, Jasna, Lana, Ida i Ana stručnjakinje su u svojem poslu iza kojih stoje izvrsni rezultati. Vjerujemo da će vam njihove inspirativne priče biti sjajna motivacija za sve što u životu radite.
IVANA TLAK GAJGER
Prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger doktorica je veterinarskih znanosti i jedna od vodećih stručnjakinja u području biologije i patologije pčela. Kao profesorica na Zavodu za biologiju i patologiju riba i pčela na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Ivana Tlak Gajger svojim je znanstvenim i stručnim radom dala nemjerljiv doprinos zaštiti zdravlja pčela – temeljnih oprašivača bez kojih ne bi bilo ni hrane ni biološke ravnoteže.
Kao najveće priznanje za svoj rad 2022. godine dobila je Nagradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za najviša znanstvena dostignuća u Republici Hrvatskoj u području medicinskih znanosti. Njezin istraživački rad ne samo da je prepoznat u domaćim znanstvenim i pčelarskim zajednicama, već je postao i globalno relevantan, a njezino ime danas se izgovara s poštovanjem u znanstvenim krugovima diljem svijeta.
Naime, Tlak Gajger za 2022. i 2023. godinu uvrštena je na prestižnu Stanfordovu listu 2 % najutjecajnijih svjetskih znanstvenika – to priznanje govori više od riječi. Osim znanstvene izvrsnosti, Ivana je posvećena i popularizaciji znanosti te edukaciji zajednice. Godine 2019. dobila je priznanje Grada Križevaca za izniman doprinos znanstvenomu i stručnom radu, a 2023. postala je redovita članica Kolegija veterinarskih znanosti Akademije medicinskih znanosti Hrvatske, čime još jednom potvrđuje svoj status vrhunske znanstvenice.
Profesorica Tlak Gajger u Ljubljani u svibnju ove godine, na Svjetski dan pčela, primila je plaketu Aurea Apis, najviše državno međunarodno priznanje Republike Slovenije. Priznanje joj je dodijelila slovenska predsjednica dr. Nataša Pirc Musar za iznimna postignuća na području očuvanja i zaštite pčela te drugih kukaca oprašivača.
IDA KRIŽAJ LEKO
Ida Križaj Leko uspješna je arhitektica, vizionarka prostora, promišljateljica grada i neumorna promotorica interdisciplinarnog pristupa arhitekturi koja je Rijeci podarila nove ideje, poglede i impulse urbane budućnosti. Nakon preseljenja iz Zagreba u Rijeku 2009., započinje svoj profesionalni put koji će obilježiti niz nagrađivanih projekata, kulturnih inicijativa i sveučilišnih aktivnosti. Od 2013. vodi vlastitu praksu, a njezin rad već je u ranim fazama dobio najviša strukovna priznanja: kao dio tima osvojila je nagradu „Viktor Kovačić“ za sportski kompleks na Krku te nagradu „Bernardo Bernardi“ za inovativni projekt unutarnjeg uređenja RiHub – rasadnika kreativnog grada, koji potpisuje s Anom Boljar.
Kao voditeljica interdisciplinarnoga sveučilišnoga specijalističkog studija Urbani studiji u sklopu DeltaLaba – Centra za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam Sveučilišta u Rijeci, posvećena je obrazovanju novih generacija koje će gradove promišljati kao prostor zajedništva, održivosti i kulture.
Kao dio autorskog tima koji je 2021. predstavljao Hrvatsku na 17. Venecijanskom bijenalu arhitekture, Ida Križaj Leko upisala se i u međunarodne arhitektonske anale, a ove godine ponovno sa svojim timom, okupljenim u autorski kolektiv Institut grešaka, na 19. Venecijskom bijenalu predstavila je projekt „Inteligencija grešaka“. Od programa „Slatko i slano“ u okviru projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, do svakodnevnog mentorstva i istraživanja, Ida gradi nevidljive, ali ključne strukture suvremenog društva.
LANA BEDEKOVIĆ ROSANDIĆ
Lana Bedeković Rosandić jedna je od najistaknutijih figura hrvatske marketinške i komunikacijske scene, s više od 25 godina iskustva u strateškom planiranju, brendingu i razvoju integriranih komunikacijskih kampanja. Osnivačica je i direktorica marketinške agencije Alert, nezavisne agencije sa sjedištem u Zagrebu i Ljubljani, koja je počela svoje djelovanje kao jedna od prvih marketinških agencija u Hrvatskoj specijalizirana za digitalni marketing te postala jedna od ključnih imena u industriji komunikacija u regiji.
Nedavno se njezina agencija pridružila prestižnoj europskoj grupaciji 27Names, čime je samo nanovo potvrdila status jednog od najutjecajnijih regionalnih aktera u industriji. Iznimno aktivna u inovacijama, Bedeković Rosandić danas sudjeluje u razvoju aplikacija i alata umjetne inteligencije namijenjenih turizmu, poput projekta NEED Connects, koji ima za cilj digitalizirati korisničko iskustvo putnika i unaprijediti i digitalizirati ponudu hrvatskog turizma. Dobitnica je nekoliko svjetskih i hrvatskih strukovnih nagrada od kojih izdvajamo Conventa Best Event Award 2024. i Conventa Top Event Agency 2025. te Meetings Star za 2024./2025.
Krajem prošle godine nominirana je i za poslovnog influencera u event industriji u Europi. Također, dobila je i nagradu za izniman doprinos zajednici Rotary, tj. „za predano služenje i promicanje rotarijskih vrijednosti za 2024./2025. godinu“. Ta nagrada ističe doprinose pojedinaca koji svojim radom, liderstvom i angažmanom promiču temeljne vrijednosti Rotaryja, uključujući posvećenost humanitarnim projektima i pomaganju zajednici, integritet, tj. djelovanje u skladu s visokim etičkim standardima, izgradnju međunarodnih veza i promicanje razumijevanja među ljudima te liderstvo i inspiriranje drugih primjerima i inicijativama koje čine dobro.
Lana Bedeković Rosandić prije više od dvadeset godina, još u svojim 20-ima, osnovala je malu tvrtku koja se najprije bavila konzultantskim poslovima.
Danas je Lana vlasnica nekoliko iznimno uspješnih tvrtki koje je sama stvarala svojim znanjem i nevjerojatnom upornošću. Kontinuirano radi s mladim ljudima i osim humanitarnom radu, posvećena je i mentorstvu. Pravi je primjer ne samo ženskom poduzetništvu, već i svim poduzetnicima koji posluju u našoj zemlji.
JASNA KARAČIĆ ZANETTI
Dr. sc. Jasna Karačić Zanetti prva je doktorica zdravstvene diplomacije i prava pacijenata u Hrvatskoj i Europi, čime je postala pionirka u tome važnom, ali često zanemarenom području. Kao predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata, godinama predano radi na zaštiti i unaprjeđenju prava pacijenata, ističući važnost informiranosti, poštovanja i dostupnosti zdravstvene zaštite za sve građane.
Njezin stručni rad prepoznat je i na međunarodnoj razini. Pozivana je na važne europske i globalne sjednice, uključujući one posvećene Europskoj povelji o pravima pacijenata, gdje je naglašavala važnost ne samo prava, već i obveza pacijenata te potrebu za etičnim i odgovornim zdravstvenim okruženjem.
Predaje na Diplomatskoj akademiji u Londonu i vodi Health Diplomacy Unit u okviru Svjetskog centra za bioetiku, čime aktivno doprinosi razvoju zdravstvene diplomacije i prava pacijenata u međunarodnim institucijama.
Ove godine održala je konferenciju na kojoj je uključila javne osobe kako bi govorile o problemima s kojima se pacijenti suočavaju i na taj način podigle opću svijest o pravima pacijenata. Kao povjerenik za prava pacijenata (patient ombudsman), zaprima pritužbe iz cijelog svijeta koje rješava volonterski te s obzirom na konzultativni status u Ujedinjenjem narodima izrađuje smjernice i preporuke. Koordinatorica je svjetske mreže žena u forenzičnim znanostima za Hrvatsku te je članica odbora Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Pomoćnica je urednika časopisa SAGE Open i akademska urednica časopisa PLOS ONE.
Jasna svojim primjerom nastoji pokazati da je moguće uspješno uskladiti majčinstvo i karijeru – da žena može biti posvećena profesionalnom razvoju, a istovremeno imati malu bebu uz sebe, koja ju prati u svakodnevnim izazovima, pa je tako njezina Nala Grace u svoje tri godine obišla već sve svjetske kongrese.
ANA TKALAC VERČIĆ
Prof. dr. sc. Ana Tkalac Verčič redovita je profesorica na Katedri za marketing Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, gdje se specijalizirala za odnose s javnošću, metodologiju istraživanja i komunikacijske strategije. Njezin znanstveni rad obuhvaća teme poput komunikacije u organizacijama, odnosa s medijima te etičkih aspekata komunikacijskih praksi. Autorica je i koautorica nekoliko važnih knjiga, među kojima su „Odnosi s javnošću“ i „Priručnik za metodologiju istraživačkog rada“, koje se upotrebljavaju kao ključni udžbenici u Hrvatskoj i regiji.
Prof. Tkalac Verčić uvrštena je 2023. u poznatu Stanfordovu listu 2 % najutjecajnijih svjetskih znanstvenika, što govori o prepoznatljivosti njezina rada i na međunarodnoj razini.
Prof. Tkalac Verčič sudjeluje na mnogim međunarodnim znanstvenim projektima i konferencijama, a u području ekonomije i komunikacija postavila je visoke standarde te znatno utječe na obrazovanje i razvoj budućih generacija stručnjaka. Njezin rad uspješno povezuje teoriju i praksu, doprinoseći razumijevanju i unaprjeđenju odnosa s javnošću i komunikacijskih strategija u suvremenome poslovnom okruženju.