Diana Matijaš Vengar: Najvrijedniji trenutak je upravo onaj u kojemu mentijka uspije prebroditi ono na čemu smo radile
I ove godine projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama“ pridružuje se Diana Matijaš Vengar. Prošle se godine s američkom veleposlanicom Nathalie Rayes pridružila našem projektu kao mentorica, a potaknuta prošlim pozitivnim iskustvom vratila se i ove godine kako bi pomogla još jednoj mentijki.
Diana je magistrirala književnost i kreativno pisanje na Sveučilištu Eastern Illinois. 1995. preselila se iz Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatsku, radila je u međunarodnim američkim tvrtkama, a 2003. godine zaposlila se u Američkom Veleposlanstvu u Zagrebu, gdje je, između ostalog, prezentirala američku praksu vezanu uz raznolikost dobavljača u javnom i privatnom sektoru. Stručnjakinja za ekonomiju u Američkom Veleposlanstvu, vješta je u podršci vladinim politikama, istraživanju, analizi, izvještavanju, međunarodnim odnosima te pronalaženju i stvaranju visokorangiranih poslovnih kontakata. Ima bogato iskustvo u planiranju projekata i događaja, koordinaciji logistike i rješavanju problema.
Prošle godine prvi se put okušala u ulozi mentorice, što je izuzetno ispunjujuće iskustvo koje donosi obostranu korist, kako za mentijku tako i za mentoricu. Za mentoricu je to prilika da prenese svoje znanje, pomogne drugima u njihovom profesionalnom i osobnom razvoju i vidi konkretne rezultate svog rada. Također, kroz mentorstvo i sam mentor raste – produbljuje svoje razumijevanje, razvija liderske vještine i stvara trajne profesionalne i osobne veze. Mentorstvo je, u suštini, razmjena – gdje obje strane dobivaju i rastu zajedno.
Budući da ste sudjelovali u mentorskom programu prošle godine, koji biste trenutak izdvojili kao najvredniji?
Najvrijedniji trenutak je upravo onaj u kojemu mentijka, uz moju pomoć kao mentorice, uspije prebroditi ono što ju je mučilo i na čemu smo radile.
Mentorstvo ne samo da utječe na mentijke, već i na same mentorice. Kako ste se osjećali u ulozi mentora, i što ste naučili o sebi kroz ovaj proces?
Osjećala sam se zapravo počašćenom – da netko tko je već stvorio karijeru ili netko tko je na početcima svog puta – smatra da od mene može nešto naučiti. O sebi sam naučila da ipak imam nešto za reći nakon 25 godina rada u svijetu diplomacije – iako nisam diplomat.
Imate li neki savjet za žene koje razmišljaju o tome da postanu mentorice?
Savjet je da svi mi imamo nešto sto će drugome na ovaj ili onaj način pomoći – a to možda i ne znamo dok ne krenemo mentorirati druge.
Kako vidite razvoj mentorskih programa za žene u budućnosti? Koje promjene ili unapređenja biste željeli vidjeti?
S obzirom na to da sam prvi put u takvom projektu sudjelovala prošle godina, nisam sigurna da sam stekla dovoljno iskustva, ali jedno znam – svi bi se trebali osjećat pozvanim da pomognu onima kojima treba savjet, pomoć ili samo neka ohrabrujuća riječ, svaki mentor to daje od srca i bez oklijevanja.
Prijave za sedmi ciklus Mentorstva kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku, a prijave primamo putem Obrasca prijave za Mentorstvo.