Dunja Šimunić Mehdin: Želim doprinijeti osnaživanju i edukaciji žena te rušenju stereotipa - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
dunja-simunić-mehdin

Dunja Šimunić Mehdin: Želim doprinijeti osnaživanju i edukaciji žena te rušenju stereotipa

Dunja Šimunić Mehdin debitirala je u prošlom ciklusu projekta “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama”, a ove je godine spremna na nove izazove.

mentorstov-sponzoriDunja je pravnica s bogatim iskustvom u pravnim poslovima, te upravljanju ljudskim potencijalima. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, položila pravosudni ispit te stekla diplomu MBA na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Trenutno je Direktorica pravne službe i usklađenosti u Spar Hrvatska s više od dvadeset godina iskustva. Prethodno je bila direktorica Pravne i sigurnosne službe u Coca-Cola HBC Adria, gdje je bila odgovorna za provedbu poslovnih strategija u području pravnih i sigurnosnih poslova u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Sloveniji. Prije pridruživanja Coca-Cola HBC Adria 2018. godine, radila je na različitim ključnim pozicijama u pravnim poslovima u Agrokoru d.d. danas Fortenova te je bila članica nekoliko nadzornih odbora unutar Agrokor Grupe.

Osim toga, Dunja je aktivna kao mentorica u programima mentorstva, gdje pomaže mentijima u razvoju samopouzdanja i profesionalnih vještina. Također, ove je godine u sklopu HGK predavačica na Akademiji budućnosti upravljanja posvećene ženama. Dunja ističe kako se uvijek rado odazove i pomaže u projektima posebice kad su žene u pitanju.

Sudjelovali ste u nekoliko mentorskih projekata, a prošle ste se godine prvi put uključili u projekt časopisa Zaposlena namijenjen isključivo ženama. Kolika je važnost ovog i sličnih projekta?

Ovakvi projekti su od velike važnosti jer jedan od izazova s kojima se žene susreću na svom karijernom putu je i ograničen pristup mentorstvu.

Mentorstvo je važno jer podiže samopouzdanje te ohrabruje žene da prihvate određene pozicije. Ono im pruža podršku i daje smjernice za ostvarivanje osobnih i profesionalnih ciljeva. Kroz mentorstvo modeliramo ponašanja lidera, a mentijkama se pruža prilika vježbanja vodstva prije preuzimanja same pozicije.  Također, ono pomažu ženama da razviju ključne liderske vještine, a što će ih učiniti konkurentnijima i spremnijima za nove izazove u karijeri.

Jeste li vi i vaša prošlogodišnja mentijka ostale u kontaktu nakon završetka projekta?

Jesmo i taj odnos je iz mentorstva prerastao u prijateljstvo. Marta i ja smo od samog početka imale vrlo otvorenu komunikaciju punu povjerenja te postavljene ciljeve i očekivanja, a kako smo iz iste profesije, u mnogočemu si i dalje pomažemo i savjetujemo jedna drugu. Kombinacija mentorstva kao profesionalnog savjetovanja i osobne povezanosti stvara odnos u kojem obje strane uče, rastu i međusobno se podržavaju.

Kakav je osjećaj vidjeti dugoročan utjecaj svog mentorstva?

Kao što sam i rekla, mentorstvo je preraslo u prijateljstvo, što je zaista divno. A isto očekujem da ću ostvariti i s ovogodišnjom mentijkom.

S prošlogodišnjom mentijkom dijelili ste istu profesiju, iz iskustva znate da to nije uvijek slučaj, veselite li se ove godine nečemu novom?

Uvijek se veselim novim stvarima pa tako i novom ciklusu i novoj mentijki, u kojoj god ona profesiji bila. Svojim sudjelovanjem želim doprinijeti osnaživanju i edukaciji žena te rušenju stereotipa kojima su sve one izložene u poslovnom svijetu.

Prijave za program kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku. 

Nastavite čitati