![stella-nisevic.jpeg](https://zaposlena.hr/wp-content/uploads/2025/01/stella-nisevic.jpeg.jpg)
Stella Nišević: Sposobnost prilagodbe i želja za izlaskom iz zone komfora snažni su pokazatelji potencijala
Stella Nišević je regionalna voditeljica marketinga s bogatim iskustvom u industriji, a u njezinoj uspješnoj karijeri posebno se ističe njezin angažman u mentorstvu, s naglaskom na podršku ženama u poslovnom svijetu. Ovo joj je treći put da sudjeluje kao mentorica u projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama“.
Stella je naša najmlađa mentorica, inspirativna mlada žena koja je izlaskom iz zone komfora i uz povjerenje svojih nadređenih, u samo nekoliko godina došla do visoke pozicije u velikoj kompaniji Gorenje. Mentorstvu se pridružila prije tri godine kako bi pomogla mentijkama da ostvare svoj puni potencijal. Naime, mentorice su ključne u izgradnji samopouzdanja kod svojih mentijki pružajući im podršku, smjernice i ohrabrenje u izazovnim situacijama. Također, one često nude konkretne alate i tehnike za suočavanje s nesigurnostima, poput poboljšanja prezentacijskih vještina, razvijanja profesionalne komunikacije ili pripreme za izazovne pregovore.
Kojim se metodama i alatima Stella koristi u mentoriranju, kako prepoznaje potencijale kod mentijke te što je za nju uspješno mentorstvo otkrila nam je u nastavku.
Često naglašavate važnost mekih vještina u poslovanju, kakve metode i alate koristite da biste pomogli mentijkama savladati te vještine?
Meke vještine su ključne za napredak u karijeri, a njihovo usavršavanje često zahtijeva praktičan pristup. U radu s mentijkama koristim metode poput vođenih razgovora i simulacija poslovnih situacija. Također, potičem na samorefleksiju i davanje konstruktivnog feedbacka kroz konkretne primjere iz njihove svakodnevice. Korištenje alata poput SWOT analize pomaže im da osvijeste svoje snage i područja za razvoj. Bitno mi je da u procesu nauče kako bolje prezentirati svoje ideje i graditi odnose unutar tima i šire. Ponekad im preporučujem knjige i podcaste koje su meni osobno pomogle u razvijanju tih vještina.
Kako prepoznajete potencijale i talente kod mentijke?
Potencijal se prepoznaje kroz način na koji osoba razmišlja, postavlja pitanja i rješava probleme. U mentorskom procesu uvijek promatram koliko je mentijka proaktivna i kako reagira na konstruktivan feedback. Sposobnost prilagodbe i želja za izlaskom iz zone komfora također su snažni pokazatelji potencijala. Bitno mi je vidjeti kako pristupa izazovima – pokazuje li inicijativu, traži li rješenja i je li spremna kontinuirano raditi na sebi. Smatram da je ključna kombinacija znatiželje, odgovornosti i sposobnosti primjene novih znanja u praksi.
Za svakog je uspjeh nešto drugo, kako biste vi definirali uspjeh u mentorskom procesu?
Uspjeh u mentorskom procesu ne mjeri se samo konkretnim napretkom u karijeri, već i osobnim razvojem mentijke. Ako mentijka nakon mentorstva ima više samopouzdanja, jasnije ciljeve i bolje razumijevanje svojih vještina, to smatram uspjehom. Također, ako postane proaktivnija u donošenju odluka, lakše rješava probleme i osjeća se osnaženo u profesionalnom okruženju, znači da je mentorstvo imalo pravi učinak. No, važno je naglasiti da je mentorstvo dvosmjeran proces – kao mentorica i ja učim kroz ovaj odnos. Smatram uspjehom i kada mi mentijka svojim iskustvom, perspektivom i izazovima otvori nove poglede na određene teme. Bilo da je riječ o drugačijem poslovnom okruženju, industriji ili specifičnim profesionalnim izazovima, kroz njezine priče i iskustva i ja rastem te dobivam priliku sagledati stvari iz drugog kuta. To dodatno obogaćuje moje profesionalno iskustvo.
Pratite li napredak svojih bivših mentijki u projektu?
Trudim se ostati u kontaktu s mentijkama, barem neformalno. Smatram da mentorstvo ne završava formalnim krajem programa – uvijek mi je drago vidjeti kako napreduju i čuti njihove za uspjehe, makar preko Instagrama ili LinkedIna. Posebno me veseli kada mi se jave s novim postignućima ili pitanjima vezanim za karijeru, što znači da je mentorski odnos ostavio traga i da je povjerenje koje smo izgradile i dalje prisutno. Ponekad i sama učim od njih, jer njihov razvoj i perspektive mogu biti inspirativni i za mene kao mentoricu.
Prijave za sedmi ciklus Mentorstva kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku, a prijave primamo putem Obrasca prijave za Mentorstvo.