Synthia Dodig: Inkluzivna društva bolja su za sve - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
synthia-dodig-mentorstvo

Synthia Dodig: Inkluzivna društva bolja su za sve

Ako pratite naš projekt sigurno ste čuli za Synthiu Dodig, savjetnicu pri Veleposlanstvu Kanade u Zagrebu koja je odgovorna za promicanje trgovinskih odnosa između Kanade i Hrvatske te Kosova. Projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama pridružila se prije četiri godine i do sada je mentorirala četiri mentijke, žene iz različitih područja i s različitim ciljevima. Bila im je podrška, vjetar u leđa, motivator.

Tijekom svoje karijere, Synthia je sudjelovala u brojnim inicijativama koje potiču gospodarsku suradnju i razvoj. Posvećena je podršci poduzetništvu i inovacijama u regiji, sudjelovala je u posjetima i sastancima s tvrtkama poput Infobipa, gdje je s kanadskom veleposlanicom raspravljala o mogućnostima suradnje i širenja poslovanja. Synthia ističe kako radi za državu koja snažno podupire žene, a kanadsko veleposlanstvo već dugi niz godina podržava mentorski program časopisa Zaposlena.

U Hrvatskoj još uvijek postoji značajan jaz u zastupljenosti žena na vodećim pozicijama i u strateškim sektorima. Zaposlena, kroz ovaj program, nudi konkretna rješenja za te izazove, čineći korak prema inkluzivnijem društvu u kojem žene imaju priliku ostvariti svoj puni potencijal. Mentorstvo nije samo prijenos znanja, već i gradnja povjerenja, prijateljstva i profesionalnih mostova – neprocjenjivih za stvaranje uspješne budućnosti.

Jedna ste od mentorica koje su u projektu već dugi niz godina, što ste naučili o vještinama mentoriranja tijekom vremena?

Zbog prirode mog posla, u svojoj prvoj godini brinulo me kako pronaći dovoljno dodirnih točaka da podijelim svoje iskustvo i usmjerim svoju mentijku. Potrudila sam se slušati i upoznati ju, te smo zajedno uspjele definirati područja fokusa u kojima sam joj mogla pomoći. Ubrzo sam shvatila da mentijke nisu uvijek sigurne kakvo im je mentorstvo potrebno ili kako žele da im karijera napreduje.  Ponekad su duboko u sebi znale odgovore na svoja pitanja, a sve što im je zapravo trebalo bila je drugačija perspektiva, tj. savjet nekoga s više iskustva da im potvrdi odgovore ili ih podrži na tom putu.

Postoji li nešto na čemu želite dodatno poraditi kako bi bili još bolja mentorica?

Jedan od najvećih izazova je pronaći dovoljno vremena i od strane mentorice i od strane mentijke, a upravo su ti zajednički susreti najdragocjeniji kako za mentijku, tako i za mentoricu. Zato bi mi bilo drago da uspijem odvojiti još više vremena za svoju mentijku.

Što smatrate ključnim za uspješno mentorstvo?

Za uspješno mentorstvo, kao i za svaki uspješan odnos, ključno je povjerenje. . Mentijka bi se trebala osjećati osnaženo i podržano od strane svoje mentorice. Također, poslovna mreža kontakata je neprocjenjiva. Ako vi ne znate odgovor, netko u vašoj mreži zna.

Kako vidite razvoj ovog projekta u sljedećih nekoliko godina?

Mislim da je ovo izvrstan program. Mnoge veze se nastavljaju dugo nakon završetka programa. Ne samo između mentorica i mentijki, već i između samih mentijki. Ovo je neprocjenjiva dugoročna mreža podrške. Drago mi je što kanadsko veleposlanstvo već dugi niz godina podržava mentorski program Zaposlene, jer čvrsto vjerujemo da su inkluzivna društva bolja za sve.

Prijave za program kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku. 

Nastavite čitati