Kako napredovati u karijeri uz pomoć LinkedIna - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
linkedin-logo

Kako napredovati u karijeri uz pomoć LinkedIna

Već se neko vrijeme želite pomaknuti s mjesta u vašoj karijeri i razmišljate da se obratite nekome  poput udruge bivših studenata, udruge za digitalni marketing ili nekoj drugoj udruzi u kojoj ste član. No, jeste li razmišljali da se obratite svojoj LinkedIn mreži da vam pomogne.

7 pravila za napredovanje u karijeri uz pomoć LinkedIna

LinkedIn veze su poslovni kontakti u vašoj mreži. LinkedIn vam omogućuje tri vrste veza: prvi stupanj, drugi stupanj i treći stupanj. Vrsta interakcije koju imate s nekime na LinkedInu određena je stupnjem vaše povezanosti s njima. Sve što trebate učiniti je pitati. Pa, sve što trebate učiniti je pitati na pravi način. Istina je da traženje pomoći od vaših LinkedIn veza zahtijeva malo finese. Samo slijedite ovih sedam pravila.

1.Znajte svoj cilj

Snaga LinkedIn-a je u networku, odnosno u mreži ljudi koje inače ne poznajete i koji ne bi znali za vas da niste povezani na LinkedIn-u. Dakle, kada vi tražite pomoć, vaš bi cilj trebao biti napisati post koji će vašoj vezi, vremenski ograničenoj i ne toliko bliskoj osobi, odmah objasniti što tražite i kako da vam pomogne. Prije nego zatražite pomoć morate imati jasnu ideju o tome što želite postići. Trebate li savjet, povratnu informaciju, preporuku, predstavljanje ili nešto treće? Imati specifičan i realan cilj pomoći će vam suziti potencijalne kontakte, osmisliti svoju poruku i pokazati svoju vrijednost. Također će drugoj osobi biti lakše razumjeti kako vam može pomoći i što očekujete od nje. Ako im ne kažete što želite u prvih 200 znakova, prelaze na sljedeći email.

2. Budite što je moguće konkretniji

Što je vaš zahtjev konkretniji, vjerojatnije je da će vaše veze smisliti način da vam pomognu prije nego što misli odlutaju na drugih 100+ neotvorenih e-poruka. Na primjer, ako napišete “tražim marketinšku praksu”, vaša je jedina nada da vaša veza slučajno traži marketinšku pripravnicu baš u tom trenutku i voljna je čitati dalje da vidi jeste li prikladni. Međutim, ako napišete, “tražim marketinšku praksu u (određenoj tvrtki)“ možda bi se vaša veza sjetila da poznaje nekoga u navedenoj tvrtki. Ne gubite ništa imenovanjem nekoliko tvrtki ili osoba s kojima bi se rado upoznali.

3. Olakšajte da vas “upoznaju”

Upamtite, svaki put kad nekoga zamolite da vam pomogne – osobito tako što će vas preporučiti za posao ili vas upoznati s nekim od svojih kontakata – u biti tražite od njega da barem malo stavi na kocku svoju profesionalnu reputaciju. Olakšajte svojim vezama da vas preporučuju. Provjerite je li vaša poruka promišljena, sažeta i dobro napisana te je li vaš LinkedIn profil potpun i ažuran. Čak i ako vas vaša veza dobro poznaje, uvid u to kako se predstavljate može vam pomoći da im date dodatno povjerenje u vas.

4. Olakšajte prosljeđivanje svojih podataka

Uključite poveznicu na PDF svojeg životopisa (za to možete koristiti Google dokumente ili bilo koju sličnu uslugu) u tijelo svoje poruke ili posta kako bi ga vaši kontakti mogli lako proslijediti dalje ako je potrebno. Provjerite sadrži li životopis i sve vaše podatke za kontakt. Mnogo je lakše kada je sve na jednom mjestu koje se lako prosljeđuje, nemaju svi vremena ići naprijed-natrag s vama kako bi dobili vaš životopis kao privitak.

5. Pokažite spremnost na vraćanje usluge

Traženje pomoći u umrežavanju nije jednosmjerna ulica. Bilo bi dobro ponuditi vrijednost i reciprocitet drugoj osobi. Morate im pokazati što im možete ponuditi u zamjenu za njihovu pomoć, bilo da su to vaše vještine, znanje, veze ili resursi. Morate pokazati kako možete dodati vrijednost njihovim ciljevima, interesima ili izazovima. Također morate izraziti svoju spremnost da im pomognete u budućnosti. Morate im dati osjećaj da vam pomaganje nije teret, već korist.

6. Budite puni poštovanja i pristojni

Traženje pomoći u umrežavanju zahtijeva ravnotežu između asertivnosti i poštovanja. Morate izraziti samopouzdanje i entuzijazam, ali i poniznost i zahvalnost. Trebali biste biti izravni i sažeti, a pritom ostati pristojni i uljudni. Kako biste izbjegli da zvučite zahtjevno, opravdano ili drsko, trebali biste također izbjegavati nejasnoće, bojažljivost ili ispričavanje. Da budete puni poštovanja i pristojni kada tražite pomoć, koristite topao i prijateljski ton, oslovite osobu njezinim imenom i titulom, objasnite kako ste je pronašli i zašto ste je odabrali, pohvalite njihov rad ili postignuća, priznajte njihovo vrijeme i stručnost, koristite riječi poput molim, hvala, cijenim i vrijednost, pružaju mogućnosti i fleksibilnost te izbjegavaju stvaranje pretpostavki ili nametanje očekivanja.

7. Zahvalite na pomoći

Ako vam netko od vaših veza pruži ruku, odmah mu dajte do znanja koliko ste zahvalni! Ne samo da je red zahvaliti ​​nekome tko vam je pomogao, već bi vam on također mogao dodatno pomoći sa savjetom za intervju ili upoznavanjem s drugom osobom s kojom biste mogli razgovarati.

Traženje pomoći u umrežavanju može biti izazovno, ali može biti i korisno. Sljedeći ova pravila, možete zatražiti pomoć u umrežavanju učinkovito i s poštovanjem te izgraditi jače i obostrano korisnije odnose.

Članak je objavljen u sklopu projekta “Osnaživanje žena na tržištu rada” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).

Autor: S.D., Foto: Unsplash

Nastavite čitati