Karijera vam stagnira? Možda ste razlog upravo vi sami - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
karijera

Karijera vam stagnira? Možda ste razlog upravo vi sami

Imate velike ciljeve i još veći potencijal koji nikako da ostvarite do kraja. Projekti zapnu, prilike vam izmiču, ili se sami povučete baš kad stvari krenu dobro. Zvuči poznato? Možda nesvjesno sabotirate vlastiti uspjeh.

Što je samosabotaža u karijeri

Kada vam vlastite misli ili postupci stoje na putu prema ciljevima, vjerojatno se radi o samosabotaži. To može značiti odgađanje važnih zadataka, sumnja u vlastite sposobnosti, pretjerano razmišljanje i premišljanje do te mjere da propustite prilike ili izbjegavate napredak jer vam djeluje zastrašujuće.

Drugi primjeri uključuju perfekcionizam, koji može dovesti do kašnjenja ili nedovršenog rada, te negativan unutarnji dijalog koji narušava samopouzdanje. Iako se ti obrasci možda čine bezazlenima u trenutku, dugoročno vas mogu značajno sputavati.

Samosabotaža može imati i dublje uzroke, poput emocionalnih rana iz prošlosti. Strah od neuspjeha može biti toliko snažan da vas paralizira i spriječi da uopće pokušate.

Kako samosabotaža utječe na karijeru

Samosabotaža može imati velik utjecaj na profesionalni razvoj. Može dovesti do propuštenih rokova, narušenih odnosa s kolegama i izgubljenih prilika za napredovanje. Ponašanja poput izbjegavanja, odgađanja ili perfekcionizma mogu frustrirati kolege, osobito one koji ovise o vašem doprinosu, što s vremenom narušava povjerenje i timski rad. Dugoročno, ti obrasci oblikuju kako vas drugi doživljavaju u pogledu vaših sposobnosti i potencijala.

Zašto se ljudi samosabotiraju

Nitko ne sabotira samog sebe namjerno – to je često nesvjestan odgovor na strahove ili ukorijenjene obrasce ponašanja. Nisko samopouzdanje, strah od neuspjeha ili čak strah od uspjeha mogu učiniti svaki napredak zastrašujućim.

Znakovi da samosabotirate svoju karijeru

Samosabotaža nije uvijek očita. Često se skriva iza obrazaca ponašanja koji djeluju normalno, ali vas zapravo sputavaju. Neki od znakova uključuju:

  • Odbijanje prilika – Izbjegavate promaknuća, nove uloge ili networking događanja jer se osjećate nespremno.
  • Prokrastinacija – Odgađate važne zadatke, što može narušiti vašu reputaciju i utjecati na projekte.
  • Pretjerano preuzimanje obaveza – Uzimanje previše zadataka može dovesti do izgaranja i slabijih rezultata.
  • Izbjegavanje povratnih informacija – Kritiku doživljavate kao prijetnju umjesto prilike za učenje.
  • Sabotiranje odnosa na poslu – Stvarate nepotrebne napetosti, ne surađujete ili se distancirate od mentora.
  • Minimiziranje vlastitih postignuća – Ne priznajete vlastite uspjehe, što može utjecati na vaše samopouzdanje.
  • Perfekcionizam – Toliko se fokusirate na detalje da propuštate rokove ili se bojite dovršiti zadatke.
  • Strah od vidljivosti – Ne govorite na sastancima, izbjegavate vođenje projekata ili prezentiranje ideja iz straha od osude.

Kako prestati sa samosabotažom

Rješavanje samosabotaže zahtijeva svjesnost i namjernu promjenu obrazaca ponašanja. Evo nekoliko koraka koji vam mogu pomoći:

  1. Prepoznajte svoje okidače
    Prisjetite se trenutaka kad ste sami sebi stajali na putu. Odgađate li pripremu prije prezentacije? Izbjegavate li rukovodeće uloge jer vam djeluju zastrašujuće? Prepoznavanje tih obrazaca je ključno jer ne možete promijeniti ono čega niste svjesni.
  2. Suzbijte negativne misli
    Vaš unutarnji kritičar ne mora voditi glavnu riječ. Kad čujete glas koji govori: „Nisi dovoljno dobra“, prebacite fokus sa sumnje na vjeru u sebe, razmislite o trenutcima kada ste pokazali svoje znanje i mogućnosti.
  3. Prakticirajte samosuosjećanje
    Svi griješe, pa čak i oni najbolji. Umjesto da se kritizirate, zapitajte se: „Što sam naučila iz ovoga?“ Ponašajte se prema sebi s istom ljubaznošću kakvu biste pokazali bliskom prijatelju.
  4. 4. Postavite realne profesionalne ciljeve
    Želite napredovati ili promijeniti karijeru? Podijelite cilj na manje korake: ažurirajte životopis, prijavite se na jedno novo radno mjesto tjedno ili otiđite na networking događaj. Svaki mali uspjeh zaslužuje slavlje – to jača vaše samopouzdanje.
  5. Fokusirajte se na djelovanje
    Ne čekajte savršen trenutak ili čarobno samopouzdanje. Počnite, iako nije sve savršeno – pošaljite taj e-mail, iznesite ideju na sastanku, recite „da“ novoj prilici. Možda će vam biti neugodno govoriti pred grupom ili prijaviti se za veliku poziciju, ali upravo u tim trenucima najviše rastemo. Krenite s malim rizicima i postupno ih povećavajte.
  6. Potražite stručnu pomoć
    Ponekad samosabotaža ima dublje korijene. Terapeut vam može pomoći otkriti i prevladati strahove ili obrasce ponašanja koji vas koče. Također vam može pomoći u postavljanju realnih ciljeva i rješavanju emocionalnih rana koje utječu na vaš profesionalni identitet.
  7. Dajte prednost brizi o sebi
    Ako se ne brinete o sebi izvan posla, nećete se brinuti ni na poslu. Postavljanje granica, dovoljno sna i vrijeme za oporavak pomoći će vam da ciljevima pristupite s jasnoćom i fokusom.

Kako promijeniti stagniranje u karijeri

Najveće prepreke često su one koje sami sebi postavljamo, ali dobra je vijest da takvo ponašanje nije nepromjenjivo. Započnite s prepoznavanjem okidača i situacija koje vode do samosabotirajućeg ponašanja. Prvi korak je prepoznati kako vas ti obrasci koče u osobnom i profesionalnom napretku.

Promjena ne zahtijeva drastične poteze – počinje malim, dosljednim koracima. Zamijenite sumnju u sebe konstruktivnim unutarnjim razgovorom, postavite realne ciljeve i poduzimajte male, dosljedne korake kako biste stekli zamah. Potražite podršku od pouzdanog mentora ili kolege, ne ustručavajte se obratiti profesionalcu, poput karijernog savjetnika, ako su ti obrasci duboko ukorijenjeni.

Napredak ne znači savršenstvo. Znači ulaganje u sebe i poduzimanje prvog koraka prema budućnosti kakvu zaslužujete.

Članak je objavljen u sklopu projekta “Osnaživanje žena na tržištu rada” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).

Foto: Unsplash

Nastavite čitati