Josipa Jutt Ferlan: Kada se strah jednom svlada, horizont je širi
Josipa Jutt Ferlan, istaknuta menadžerica s više od 20 godina iskustva u turizmu i međunarodnom hotelijerstvu, prvi će se put pridružiti projektu “Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama”.
Trenutno obnaša dužnost klasterske generalne direktorice za Hilton hotele u Zagrebu te je glavna izvršna direktorica (CEO) tvrtke Zagreb City Hotels, koja upravlja hotelima poput DoubleTree by Hilton, Canopy by Hilton i Hilton Garden Inn. Tijekom svoje karijere, Josipa je bila uključena u strateški razvoj hotelskih projekata, savjetovanje i edukaciju. Radila je u renomiranim hotelima poput Regent Esplanade i hotela Palace u Zagrebu, gdje je stekla dragocjeno iskustvo uvođenja međunarodnih brendova na hrvatsko tržište. Osim operativnih pozicija, aktivno je sudjelovala u strateškom razvoju hotelskih projekata, savjetovanju i edukaciji. Njezina posvećenost industriji prepoznata je i izborom za predsjednicu Udruženja hotelijera u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Kroz prijašnje iskustvo u mentoriranju kroz Cherie Blair fundaciju, program kojim se kroz mentorstvo, obuku i umrežavanje pruža ženama pristup potrebnim vještinama, znanju i resursima za uspjeh u poslovnom svijetu, uvidjela je veliku potrebu mentoriranja žena na globalnoj razini. Fundacija je do sada podržala više od 250.000 žena u preko 100 zemalja, doprinoseći smanjenju globalnog rodnog jaza u poduzetništvu. Njihov rad uključuje i zagovaranje promjena kako bi se uklonile prepreke s kojima se žene suočavaju u poslovnom okruženju, omogućujući im da ostvare svoj puni potencijal što je cilj i našeg projekta.
Ovo vam nije prvi put da ste na sebe preuzeli ulogu mentorice, sudjelovali ste u sličnom programu podrške mladim ženama.
Nije mi prvi put. Bila sam par godina mentorica u programu fundacije Cherie Blair. Tada još nije u Hrvatskoj postojalo Mentorstvo kao službeni oblik profesionalne podrške mladima. Kroz svoj rad u spomenutoj fundaciji, koja je djelovala na internacionalnoj razini, uvidjela sam kako je u nekim drugim zemljama, zapravo izuzetno teško pozicionirati se u profesionalnom smislu, bilo kao mikro poduzetnik ili kao menadžer. Rad u fundaciji, također je primarno bio okrenut podršci mladim ženama iz trećih zemalja svijeta. Jedna od mojih tadašnjih mentijki bila je iz Indije.
Što vas je motiviralo da se uključite u projekt kao mentorica?
Želja za mentorstvom prirodno je došla, jer kroz svoj profesionalni put uvijek sam mentorirala mlađe kolege. Mentorstvo je ključno za kvalitetan profesionalan rast i razvoj. Mislim da smo svi na neki način imali svoje mentore, iako se nisu tako službeno nazivali. Uvijek su postojale osobe kroz čiji rad sam i sama učila. Od nekih sam učila kako nešto treba biti i kako ih ja to mogla primijeniti, a bilo je i onih koji su mi pokazali što ja nikako neću jednog dana primjenjivati, ako budem u poziciji odlučivanja. Mislim da ključno biti mentor koji je pozitivan i koji uči druge kroz svoj primjer.
Što mentijke mogu očekivati od vas u ovom projektu?
Spoj mog iskustva i nove ideje mentijke zaista može biti dobitna kombinacija. Otvoren razgovor i zajedničko sagledavanje problema i ideja zasigurno će uroditi nekim konkretnim pozitivnim rezulatom. To me jako veseli. Volim biti na raspolaganju i pomoći kadgod i gdjegod mogu.
A što vi očekujete od njih?
Dosljednost i primjenu u praksi svega što zajednički zaključimo da je dobro i primjenjivo. Važno je biti realan u svojim očekivanjima, uporan i dosljedan. Strah od nepoznatog je čovjekov najveći strah. Kad se strah jednom svlada, horizont je širi.
Prijave za program kreću 31.1.2025. i završavaju 9.2.2025., a program traje od sredine ožujka do sredine rujna te će se u tom će periodu mentorice i mentijke nalaziti jedan na jedan, dok će se jednom mjesečno održavati zajednički sastanci svih mentorica i mentijki. Prijaviti se može svaka žena koja je u radnom odnosu i koja želi mentorsku podršku.