10 razloga zašto je dobro bučino ulje - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
bucino-ulje

10 razloga zašto je dobro bučino ulje

Bučino ulje iznimno je moćan izvor antioksidansa koji pozitivno utječe na zaštitu zdravlja, posebice srca, pomaže u njezi kože, potiče cirkulaciju, potpora je zdravim kostima te ublažava simptome depresije. Također, bučino ulje poznato je kao prirodni lijek za prostatu, pomaže u rastu kose, uklanjaju upala, ravnoteži hormona…

Jednostavno rečeno, gotovo da ne postoji stanje kojem bučino ulje ne pomaže. Dopustite da vas uvedemo u svijet ovog dragocjenog ulja čija se primjena preporučuje kroz svakodnevnu prehranu.

Što je bučino ulje

Bučino ulje dobiva se od neoljuštenih sjemenki bundeve i tradicionalno se proizvodi više od 300 godina. Ulje se cijedi iz sjemenki i zatim se koristi kulinarstvu te kao pomoć kod raznih tegoba.

Smatra se da hladno prešano ulje ima više zdravstvenih koristi od rafiniranog bučinog ulja.

Bučino ulje obično je tamnozelene boje, a jačina njegove boje ovisi o gustoći ulja. Kada ulje počne smeđiti, poprima gorak okus. Kako se to ne bi dogodilo, preporučuje se držati ga na hladnom i tamnom mjestu, najbolje u hladnjaku.

Nutritivne vrijednosti bučinog ulja

Nutritivna vrijednost za jednu porciju (15 ml) bučinog ulja iznosi:

  • Kalorije: 130
  • Masti: 14g
  • Natrij: 0 mg
  • Ugljikohidrati: 0g
  • Vlakna: 0g
  • Šećeri: 0g
  • Bjelančevine: 0g

Ugljikohidrati

Iako u bundevi i bučinim sjemenkama ima ugljikohidrata, u bučinom ulju ih nema. Kao i kod svih ulja, glikemijski indeks bučinog ulja je nula.

Masti

Većina masti u bučinom ulju su višestruko nezasićene masti, točnije omega-3 i omega-6 masne kiseline. Istraživanja su pokazala da ove esencijalne masne kiseline mogu pomoći u povećanju HDL (dobrog) kolesterola, poboljšati omjer HDL i LDL kolesterola i spriječiti kardiovaskularne bolesti. Nutricionisti preporučuju da 3 do 10 posto dnevnih kalorija dolazi iz višestruko nezasićenih masti.

Također, dobit ćete malu količinu mononezasićenih masti konzumirajući bučino ulje. Mononezasićene masti smatraju se dobrim mastima jer mogu pomoći u povećanju razine HDL-a ili “dobrog” kolesterola.

Proteini

U bučinom ulju nema proteina.

Kalorije

U 15 ml (ili otprilike jednoj žlici) bučinog ulja ima otprilike 130 kalorija.

Recepti s bučinim uljem

Bučino ulje se u kulinarstvu koristi kao preljev za salatu, a odlično ide uz grah i luk. Kao takva salata, najčešće se konzumira u našim područjima. Dodaje se u krem juhe, obično u krem juhe od buče te u ostale, a sve ovisi o željama. Možete ga dodati u preljev za tjesteninu, rižota ili krumpire. Osim grah salate, odlična je i salata od krumpira s bučinim uljem.

Ako tražite inspiraciju ili ideje za brzi ručak, pripremite grah salatu i domaći kruh i uživate u zdravom i hranjivom obroku.

Nije neobično da se dodaje i u variva, a zbog svoje orašaste slatkoće i posebnog okusa, bučino ulje često se koristi i kao sastojak u desertima. Tako ćete sve češće naići na sladoled s bučinim uljem i bučinim sjemenkama.

Međutim, zbog niske točke dimljenja, ne koristi se kao ulje za kuhanje. Zagrijavanje ulja bi neutraliziralo polinezasićene i mononezasićene masti koje se u velikim količinama nalaze u bučinom ulju, uključujući oleinsku, linolnu, palmitinsku, stearinsku, linolensku i druge masne kiseline. Spomenuti aktivni sastojci pružaju većinu zdravstvenih dobrobiti koje se vežu uz ovo ulje.

Dobrobiti bučinog ulja

Korištenje bučinog ulja može koristiti onima s lošom cirkulacijom, tjeskobom, stresom, depresijom, gubitkom kose, upalnim stanjima, hormonskom neravnotežom, povećanom prostatom, visokim krvnim tlakom, visokim kolesterolom, različitim kožnim bolestima i osteoporozom.

Upotreba bučinog ulja

Iako se bučino ulje često primjenjuje kao dodatak prehrani ili u svrhu prirodnog liječenja, važno je napomenuti da se u tu svrhu treba posavjetovati s liječnikom. U malim dozama koje se koriste u svakodnevnim obrocima, možete nesmetano uživati u njegovim blagodatima.

Bučino ulje za kuhanje

Orašastog okusa, bučino ulje se lijepo nadopunjuje sa salatama i u kombinaciji sa svježim povrćem kao preljev. Ne smije se koristiti za prženje ili pirjanje jer mu je točka dimljenja na vrlo niskoj temperaturi.

Bučino ulje za zdravlje srca

Fitosteroli i sadržaj nezasićenih masnih kiselina u bučinom ulju potaknuli su istraživanja o njegovom potencijalu za smanjenje kolesterola.

Primjerice, studija iz 2020. godine objavljena u The Journal of Food Science and Technology procijenila je učinak bučinog ulja na kolesterol i krvni tlak. Istraživači su nasumično odabrali 120 sudionika s jednim ili više zdravstvenih stanja.

Konzumirali su 1000 mg bučinog ulja, a kontrolna skupina placebo. Obje skupine su se pridržavale smjernica o zdravoj prehrani Američkog udruženja za srce.

Skupina koja je uzimala bučino ulje pokazala je značajno smanjenje LDL ili lošeg kolesterola i krvnog tlaka te povećanje HDL ili dobrog kolesterola.

Bučino ulje za kosu

Provedena su brojna istraživanja pokušavajući dati odgovor na pitanje utječe li bučino ulje na rast kose. Neke studije došle su do zaključka da konzumiranje bučinih sjemenki može utjecati na rast kose i spriječiti gubitak kose.

Gubitak kose jedan je od znakova starenja, a studije su pokazale da redovita upotreba bučinog ulja može znatno potaknuti rast kose.

Bučino ulje za kožu

Masne kiseline koje se nalaze u bučinom ulju imaju antioksidativna svojstva. Kada se primjenjuje lokalno, može smanjiti upalu kože, potaknuti rast novih stanica, obraniti od kožu od infekcija i oksidativnog stresa te smanjiti pojavu bora i mrlja povezanih s godinama.

Bučino ulje također je bogat izvor vitamina E, koji može snažno utjecati na izgled i teksturu kože.

Bučino ulje protiv simptoma menopauze

Sjemenke bundeve sadrže fitoestrogene, biljne komponente koje u tijelu djeluju kao estrogeni što je potaknulo neka istraživanja o tome može li bučino ulje pomoći kod simptoma menopauze.

U pilot studiji iz 2011. znanstvenici su istraživali učinak bučinog ulja na kolesterol i simptome menopauze. Istraživači su 35 sudionica u postmenopauzi dali ili bučino ulje ili ulje pšeničnih klica. Otkrili su da su one koje su uzimale bučino ulje doprinijele povećanju HDL ili dobrog kolesterola i smanjile krvni tlak.

Odličan izbor protiv tjeskobe i depresije

Istraživanja pokazuju da redovita konzumacija bučinog ulja može ublažiti depresiju i poboljšati raspoloženje snižavanjem razine hormona stresa u tijelu.

U tu svrhu možete konzumirati male količine bučinog ulja ili nanijeti ulje na sljepoočnice, vrat ili prsa.

Potiče ravotežu hormona

Korištenje bučinog ulja može pomoći u ublažavanju jakih menstrualnih grčeva i valunga tijekom menopauze. To je prvenstveno zato što sadrži fitoestrogene i fitosterole.

Bučino ulje za zdravlje kostiju

Poznato je da omega-6 masne kiseline, koje se nalaze u značajnoj količini u bučinom ulju, mogu poduprijeti zdravlje kostiju, uz druge vitamine i minerale koji su potrebni za sprječavanje osteoporoze i osiguravanje dobre mineralne gustoće kostiju kako starimo.

Prirodno sredstvo za poticanje cirkulacije

Prirodni sastojci bučinog ulja mogu pomoći u poticanju cirkulacije, smanjiti rizik od pojave krvnih ugrušaka i poboljšati oksigenaciju organa, što dodatno doprinosi cirkulaciji.

Bučino ulje za povećanu prostatu

Kako muškarci stare, dolazi do povećanja prostate što može doprinijeti bolom ili otežanom mokrenju. Srećom, istraživanje bučinog ulja pokazalo je da ono može poboljšati protok mokraće i smanjiti upalu prostate. Ako vaš partner ili suprug ima problema s povećanom prostatom, uputite ga u brojne pozitivne učinke bučinog ulja za povećanu prostatu.

Bučino ulje protiv upale

Visok sadržaj zdravih masnih kiselina u bučinom ulju može pomoći u podmazivanju zglobova i može smanjiti bol i nelagodu povezanu s artritisom.

Koje su nuspojave konzumiranja bučinog ulja

Vaš liječnik može preporučiti uzimanje bučinog ulja za zdravstvene probleme poput simptoma menopauze ili gubitka kose. Međutim, konzumacija bučinog ulja može imati i potencijalne nuspojave. Istraživanja o bučinom ulju i dalje se provode, a dosadašnja izvješća ne pokazuju izazivanje nuspojava ako se uzima prema uputama.

Međutim, neki ljudi s alergijama ili osjetljivošću na hranu mogu doživjeti gastrointestinalne tegobe ili osip.

Trudnice i dojilje trebaju izbjegavati uzimanje bučinog ulja u količinama većim od onih koje se nalaze u hrani. Razlog je taj što nema dovoljno dokaza koji podupiru njegovu sigurnost u tim skupinama.

Doziranje: Koliko bučinog ulja treba uzimati

Kroz svakodnevnu prehranu ne postoji ograničenje u uzimanju bučinog ulja. Slobodno ga možete koristiti u salatama, kao preljeve ili različite dressinge.

No, uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom prije nego što ćete uzimati veće količine bučinog ulja kako biste bili sigurni da sastojci i doza odgovaraju vašim individualnim potrebama.

U istraživanju sudionici studija uzimali su sljedeće doze bučinog ulja:

  • 1000 mg za kolesterol i krvni tlak
  • 400 mg protiv gubitka kose
  • 2000 mg za simptome menopauze

Što se događa ako uzmete previše bučinog ulja

Ne postoji preporučena doza ili sigurna gornja granica utvrđena za konzumiranje bučinog ulja. Stoga je ključna suradnja s nutricionistom ili liječnikom kako bi se odredila odgovarajuća doza za vas.

Kako čuvati bučino ulje

Bučino ulje čuvajte na hladnom mjestu, daleko od izravnog sunčevog svjetla. Često se preporučuje držanje u hladnjaku nakon otvaranja.

Ako ga skladištite u hladnjaku, prije upotrebe ga zagrijte na sobnu temperaturu jer je tako ukusnije. Uz pravilno skladištenje, može trajati i do dvije godine.

Pokušajte uvesti bučino ulje u svoju svakodnevnu prehranu i uživajte u njegovim blagodatima. Lako ga možete zamijeniti u salatama gdje se može koristiti umjesto bilo kojeg drugog ulja. Kušajte grah ili krumpir salatu s bučinim uljem, osim različitih blagodati, bit će vam zahvalna i vaša nepca.

Autor: M.L., Foto: Canva