Top 5 aplikacija za učenje stranih jezika - Zaposlena.hr
Sadržaj portala
ucenje-stranog-jezika

Top 5 aplikacija za učenje stranih jezika

Piše: Martina Lovaković

Učenje stranog jezika uvijek je dobra ideja, a danas ono nikada nije bilo lakše uz aplikacije za učenje stranog jezika. Aktivno znanje stranog jezika može vam na poslu, a ako ste trenutno u procesu traženja posla, dodatni je plus! Osim toga, moći ćete se dobro sporazumjeti na putovanjima.

Vjerojatno već i sami znate da što manje koristite strani jezik, s vremenom ga i zaboravite. Nedostatak konverzacije, pisanja, pravila iz gramatike… Sve to s godinama blijedi ako se jezik ne koristi aktivno. A znanje stranog jezika uvijek je na cijeni – ne kaže se uzalud: Koliko jezika govorite, toliko i vrijedite!

Strani jezik – prilika za napredovanje na poslu

Ako razmišljate o napredovanju na poslu ili promjeni karijere i želite ažurirati svoj životopis s nečim što će vas istaknuti od ostalih kandidata, može ne bi bilo loše razmisliti o učenju stranog jezika.

Vjerojatno ste do sada već došli u doticaj s učenjem nekog stranog jezika i upoznati ste s time da se ono ne odnosi samo na riječi, rečenice, izgovor, govor i gramatiku. Uz svaki strani jezik, u isto vrijeme učite o njegovoj kulturi te kroz njega upoznajete običaje onih država čiji jezik učite. Što više općeg znanja posjedujete o svakoj zemlji, to ćete lakše upijati nove riječi, fraze i izgovore.

Imajte na umu da vam za učenje ne treba puno vremena. Ako smatrate da ne biste stigli još to ugurati u ionako već pretrpan raspored, sjetite se one rupe od 20-ak minuta dok izvodite psa u šetnju. Ili dok pijete jutarnju kavu i čitate vijesti. Iskoristite to vrijeme kako biste nešto dodatno naučili – sigurno će se isplatiti!

Učenje stranog jezika u paru

Dovoljno se smjestiti u omiljeni kutak stana, pripremiti kavu ili čaj i prionuti na učenje! A još bolja opcija je učenje stranog jezika u paru – sa sestrom, prijateljicom ili partnerom. Bez obzira na to koga odabrali, bit će vam lakše, jer ćete zajedno moći lakše vježbati vokabular i izgovor. Brže ćete svladati lekcije i napredovati po stupnjevima.

Važno je jedino da je i druga strana jednako zainteresirana kao i vi! Pripremite razne tematske večere, a uz čašicu vina i kolače razgovarajte na stranom jeziku koji trenutno učite. Ubrzo ćete shvatiti da učenje može biti itekako zabavno!

Aplikacije za učenje stranog jezika

Postoji mnoštvo aplikacija za učenje stranog jezika koje vam mogu uvelike olakšati učenje. Bez obzira na to imate li Android ili iPHONE naći ćete aplikaciju koja će vam pomoći da brzo i jednostavno naučite jezik.

Kako bismo vam olakšali cijeli proces, istražili smo koje aplikacije za učenje stranog jezika su najbolje te ih opisali kako biste mogli pronaći onu koja vam najviše odgovara. U nastavku donosimo top 5 aplikacija za učenje stranog jezika.

1. Memrise

Želite li naučiti jezik na zabavni način, odlučite se za nagrađivanu aplikaciju Memrise! Aplikaciju koristi preko 35 milijuna korisnika, a nudi izbor gotovo svih stranih jezika koje možete zamisliti. Možete pronaći udžbenike za standardno učenje jezika ili se odlučiti na učenje najčešće korištenih riječi.

A zabavni dio Memrisea su zasigurno njihovi memovi i infografike. Aplikacija se oslanja na učenje jezika kroz smiješne zgode osmišljene s ciljem da kroz zabavu što prije zapamtite jezik. Memove stvara zajednica, a svatko može dodati svoje! Također, Memrise slijedi metodu učenja kroz koju se oslanja na stvaranje smiješnih ili čudnih asocijacija na riječi koje učite. A što više memova stvorite, to ćete više bodova osvojiti!

Kroz bodove možete pratiti i ostale kolege te se s njima natjecati u učenju. Ne postoji bolja motivacija nego nadmašiti drugoga i biti bolji!

Aplikacija će vas podsjetiti kada je vrijeme da ponovite neku riječ, a dodavanje memova će vam pomoći da zapamtite riječi! Ispočetka će vam možda trebati neko vrijeme da se prilagodite, ali nakon toga ćete brzo početi sami smišljati svoje kreativne kombinacije!

2. Duolingo

Kada nekome spomenete aplikaciju za učenje jezika, prvo pitanje će vjerojatno glasiti: “Je li to Duolingo?”. Duolingo se s godinama prometnuo u najpoznatiju aplikaciju za učenje stranih jezika i vjerojatno ne postoji popis na kojemu se ne nalazi.

Luis von Ahn uspješno je spojio elemente igre i učenja i izradio aplikaciju koju danas koristi više od 100 milijuna korisnika. Riječ je o aplikaciji koja se s vremenom prometnula kao primjer ostalim aplikacijama za mobilno učenje jezika.

Velik broj tečajeva na Duolingu kreiraju izvorni govornici jezika što omogućuje lokalnih zajednicama i ljubiteljima jezika da se i sami uključe u njezino stvaranje. Za svaki tečaj jezika postoje različiti stupnjeva koji ovise o vašem izvornom jeziku što u konačnici broji više od 81 stupnjeva.

3. Babbel

Babbel je plaćena aplikacija srodna Duolingu, ali i njezina besplatna verzija nudi jako puno sadržaja. Naime, u besplatnoj verziji možete dobiti čak 40 predavanja što vam omogućuje učenje popriličnog broja fraza, a možete birati između 13 stranih jezika. Za plaćenu verziju Babbela izdvojit ćete 7 dolara mjesečno.

Svaki sat započinje postupnim učenjem vokabulara uz pomoć fotografija. Svaki sat prilagođava se korisnikovoj razini znanja, a vježbaju se i kratki dijalozi kako bi se što prije izgradile vještine pričanja.

Praktične obavijesti u obliku skočnih prozora objašnjavaju vam najvažnija gramatička pravila vezana uz naučeno gradivo, a desktop verzija uključuje i kratke bilješke o jeziku.

Osim općih početnih tečajeva, Babbel također nudi pakete posvećene poboljšanju specifičnih dijelova jezika kao što su gramatika ili vokabular. Stoga, ako već imate prethodnog znanja i znate svoje slabosti, možete se usredotočiti na poboljšanje odabranih vještina.

Babbelovi satovi mogu se preuzeti za kasnije izvanmrežno učenje, a aplikacija će vam slati podsjetnike u obavijesti kako ne biste propustili svoju dnevnu lekciju.

4. TripLingo

Kao što i samo ime sugerira, aplikacija je namijenjena putnicima koji žele usavršiti svoje jezične vještine prije odmora iz snova u New Yorku ili poslovnog puta u Berlin. Kroz nju možete naučiti čak 19 jezika.

Cilj aplikacije je da vas u kratkom roku osposobi za samostalno komuniciranje tijekom kojeg ćete se uspjeti dobro sporazumjeti u zemlji u koju putujete. Time će vaš boravak biti ne samo kulturno bogatiji, već i manje stresan.

Tvorci aplikacije pobrinuli su se da u velikoj mjeri zvučite kao lokalni govornik područja u koje putujete pa je cilj koristiti aktualne izraze, a ne govor iz udžbenika. Lekcije su podijeljene u zgodne odjeljke kao što su “sigurnosne fraze” ili “poslovne fraze”.

TripLingo također može biti vaš spas u hitnim situacijama. Naime, ima ugrađeni glasovni prevoditelj koji vaš govor prevodi na stranom jeziku.

Budući da je osmišljena za putovanja u njoj možete pronaći i korisne savjete i informacije o zemlji koja vas zanima. Primjerice, brojeve telefona za hitne slučajeve, mjesta na kojima možete jesti ili kulturne podatke zemlje.

5. HelloTalk

Cilj HelloTalka je olakšati vaš svakodnevni govor na određenom jeziku te smanjiti potencijalni stres prilikom razgovora. Ako se odlučite učiti jezik preko HelloTalka imat ćete priliku pronaći izvorne govornike i razgovarati s njima putem chata kao što je to WhatsApp (glasovnim i/ili tekstualnim porukama) Aplikacija nudi učenje 100 jezika i potpuno je besplatna.

Najbolja je opcija kada naiđete na izvornog govornika vašeg jezika koji također želi naučiti vaš materinji jezik – kao da ste pogodili jezični jackpot!

Korisnici mogu međusobno ispravljati poruke pomoću ugrađenog alata za ispravljanje, koji pretvara obostrano učenje jezika u male sesije podučavanja.

Aplikacija također ima integrirani sustav prijevoda koji vam pomaže izbjeći one trenutke kada u stvarnom trenutku želite nešto reći, ali vam nedostaje jedna riječ koja rečenici daje pravo značenje.

Dodatna pogodnost? Uz HelloTalk također možete razmjenjivati ​​crteže. Dakle, ako vam zaista ponestane riječi, možete osloboditi umjetnika u sebi i izraziti se crtanjem.

Uz navedene aplikacije za učenje stranog jezika učenje će biti zabavno, brzo i jednostavno! Preporučuje se da tijekom učenja slušate glazbu, gledate filmove i serije ili komunicirate s nekim čiji je jezik izvorni onom jeziku koji učite.

Osim što je poznavanje svakog stranog jezika dodatan plus u poslovnom svijetu, razvijat ćete svoj vokabular i znanje te uložiti u svoj osobni rast i razvoj. Bez obzira na to za koji jezik se odlučite, svakako proučite i poslovnu komunikaciju jer će vam sigurno trebati za trenutni ili neki budući posao, na poslovnom putu ili pri susretu s poslovnim partnerima iz druge zemlje.

Foto: Chris Adamus / Unsplash

Nastavite čitati